Menu Region

Plan antykryzysowy opiewa na 91 miliardów 300 milionów...

Plan antykryzysowy opiewa na 91 miliardów 300 milionów złotych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk powiedział, że głównym zadaniem "Planu stabilności i rozwoju" jest zapewnienie stabilności finansowej oraz utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Przedstawiony przez szefa rządu plan antykryzysowy opiewa na 91 miliardów 300 milionów złotych.
Szef rządu poinformował, że konsekwencją planu będą projekty ustaw i rozporządzeń, a także zmiany w budżecie na przyszły rok. Zawartą w budżecie prognozę wzrostu PKB obniżono z 4.8 na 3.7 procent.

Premier podkreślił, że lata 2009 i 2010 będą najwazniejsze jeśli chodzi o zdolność stabilizowania sytuacji kryzysowej w Polsce i na świecie. Kluczowym założeniem planu jest podtrzymanie zaplanowanego deficytu budżetowego.
Premier powiedział, że rząd zamierza przyspieszyć inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, zasilić gospodarkę w przyszłym roku kredytami o wartości 20 miliardów złotych oraz rozważyć okresowe wprowadzenie gwarancji dla wszystkich banków.

Tusk podkreślił, że rząd chce wzmocnić także działania w zakresie rynku energetycznego, aby uchronić społeczeństwo przed niekontrolowanym wzrostem cen energii. Zapowiedział również utworzenie funduszu, z którego finansowanoby pomoc dla najuboższych, którzy mogą najbardziej ucierpieć z powodu kryzysu. Środki na ten fundusz będą pochodzić z niewielkiej podwyżki akcyzy na alkohol i importowane samochody.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się