Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławna walcownia huty w Chorzowie w oczach malarzy dwóch epok

Grażyna Kuźnik
Dla niemieckiego malarza z XIX wieku walcownia huty w Chorzowie była symbolem optymizmu, rozwoju i mądrości człowieka, dla niemieckiego artysty z XX wieku stała się symbolem uprzemysłowienia śmierci.

Kiedy berliński artysta Adolph Menzel pokazał w 1875 roku swoje najnowsze dzieło "Walcowanie żelaza w Königshütte", obraz zyskał wielką sławę w całej Europie. Nikt dotąd nie przedstawiał robotników tak pięknie i z takim realizmem. Obraz uznano za rewolucyjny nie tylko dla historii sztuki, ale i dla ekonomii.

Menzel przyjechał do obecnego Chorzowa, gdy było młodym miastem, liczyło 14 tys. mieszkańców. Ale szybko się rozrastało. Sama huta działała już kilkadziesiąt lat, jak magnes ściągała ludzi do pracy. Menzel był zafascynowany jej nowoczesnością. Uwiecznił hutę z pasją i wiarą w mądrość człowieka.

Ponad sto lat temu walcownię, która pozowała Manzelowi, odnalazł inny niemiecki malarz, Robert Schneider. Namalował tę samą, ale pustą halę, z której wieje grozą. Ogień jeszcze się pali, ludzi jednak już przy nim nie ma. Na piecu artysta narysował pamiętną datę - 1939 rok, wybuch II wojny światowej. Oskarżenie, że w pogoni za masową produkcją, można uprzemysłowić śmierć.

Ojciec Schneidera był strażnikiem w obozie w Dachau. Urodzony w 1944 roku syn nigdy mu tego nie wybaczył. Robert opuścił dom wcześnie, już jako 15 latek, ale jak przyznał, zabrał z niego ojcowską winę. Został wybitnym malarzem, którego jedynym temat jest wojna, śmierć i zbrodnie fanatyków.

Rysuje fabryki i obóz Auschwitz. Jego rysunki mówią - zrobiliśmy to my, Niemcy. Na obrazie obozowej ściany z napisem "Zakaz picia wody!" narysował znaczek klubu piłkarskiego z Monachium, gdzie narodził się nazizm. Na drzwiach pieca krematoryjnego umieścił litery "RIW". Czytane od tyłu oznaczają "My".

Obrazy Schneidera nie należą do takich, którymi ozdabia się salony. Nie obchodzi go to, że nie jest komercyjny. - Maluję to, czego szukam - powtarza artysta. Maluje więc ludzki ból, który na zawsze został w martwych przedmiotach.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!