Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstydź się, albo żyj

Eliza Głowicka
Tylko dzięki badaniom kolonoskopowym udaje się wykryć zmiany przednowotworowe, np. polipy
Tylko dzięki badaniom kolonoskopowym udaje się wykryć zmiany przednowotworowe, np. polipy Fot. Paweł Relikowski
Raka jelita grubego można uniknąć. Badania ratują życie. Jednak wstydzimy się ich.

Wrocławianie niechętnie zgłaszają się na bezpłatne badania profilaktyczne, pozwalające wykryć lub w porę zapobiec rakowi jelita grubego. Powód? Wstydzą się badania, które jest krępujące i nieprzyjemne. Przychodnie, które je przeprowadzają, zamieszczają więc ogłoszenia w gazetach i zapraszają na kolonoskopię mieszkańców. Za badania płaci Ministerstwo Zdrowia - w tym roku przeznaczyło na nie 14,5 ml zł i ponad 200 tys. zł na szkolenia lekarzy.

Rak jelita grubego to drugi w kraju i Europie pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy (po raku piersi i płuc). Rocznie w Polsce umiera z jego powodu ponad 8 tys. osób, a ponad 13 tys. zapada na tę chorobę. Dolny Śląsk jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę zachorowań. W 2006 r. stwierdzono 1200 nowych przypadków tego nowotworu. Ale tendencja jest wzrostowa, co roku przybywa o 10 proc. nowych.

Ofiar raka byłoby mniej, gdyby pacjenci przychodzili na badania. Dr Artur Rościecha, chirurg onokolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, przekonuje, że warto.
- Badania pozwalają uratować 99 proc. pacjentów - podkreśla. Nowotwór wykrywa się u 1-2 proc. badanych. Ale stany przednowotworowe, jak polipy, zapalenia jelita grubego, które mogą doprowadzić do raka wykrywamy aż u 38 proc. badanych.
W tym roku przebadali 250 osób, w ubiegłym 400. Badania są robione w znieczuleniu. Największym problemem, którego lekarze nie mogą przełamać jest bariera wstydu.
- Jest tak duży, że przesłania nawet lęk przed zachorowaniem na raka, którego nie zawsze można wyleczyć - tłumaczy Kamila Drożdż, psychoonkolog z DCO. - Poza tym choroby nowotworowe, zwłaszcza dotyczące intymnych części ciała są wciąż tematem wstydliwym w naszym społeczeństwie. Do tego pokutuje sporo mitów dotyczących samej kolonoskopii.

Badaniami w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego objęto osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli między 50. a 65. rokiem życia, które nie mają niekorzystnych objawów wskazujących na raka jelita grubego, (np. bólu brzucha) i osoby pomiędzy 40. a 65. jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego.

Wstydzimy się
77 proc. Polaków uważa raka jelita grubego (okrężnicy, odbytu) za chorobę wstydliwą. Inne to:
- rak prostaty;
- przetoka jelitowa (stomia);
- hemoroidy;
- nietrzymanie moczu;
- niektóre choroby skóry zwłaszcza łuszczyca;
- kłykciny kończyste;
- choroby weneryczne takie jak rzeżączka i kiła, zakażenie wirusem HIV i AIDS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska