Wybory parlamentarne 2015. Trzy jedynki dla SLD na listach...

  Wybory parlamentarne 2015. Trzy jedynki dla SLD na listach Zjednoczonej Lewicy w Łódzkiem

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dariusz Joński otworzy listę Zjednoczonej Lewicy w Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  Dariusz Joński otworzy listę Zjednoczonej Lewicy w Łodzi ©Pawel Łacheta

  SLD zachował najlepsze miejsca na listach we wszystkich okręgach poselskich regionu łódzkiego. A kogo jeszcze zobaczymy na listach Lewicy?
  Jedynką w okręgu łódzkim do Sejmu będzie obecny poseł SLD Dariusz Joński. Nie jest to żadnym zaskoczeniem. Niespodzianką dla wielu będzie natomiast obsada drugiego miejsca - zajmie je Hanna Gill-Piątek, lewicowa publicystka i działaczka, wcześniej związana z "Krytyką Polityczną", dziś urzędniczka w łódzkim magistracie, zajmująca się rewitalizacją. Startuje z rekomendacji Partii Zielonych.

  W czwartek trwały jeszcze gorące rozmowy między SLD i dużą grupą jego koalicjantów, dotyczące kolejności na następnych miejscach. Wiemy jednak, że na liście znaleźć mają się między innymi obecni radni miejscy SLD Sylwester Pawłowski (prawdopodobnie wystartuje z miejsca 20.) i Maciej Rakowski.

  Na liście ma być przynajmniej trzech przedstawicieli środowiska sportowego - na czwartek potwierdzony był start jednego z nich - Mirosława Trześniewskiego, znanego trenera żeńskiej koszykówki.

  W czwartek po południu wciąż brane było pod uwagę nazwisko Ewy Kralkowskiej, szefowej łódzkiej Unii Pracy, nie było jednak pewności co do przyznanego jej miejsca, a co za tym idzie - woli startu w wyborach.

  Wybory parlamentarne 2015. Kropiwnicki powalczy z Bonisławskim o miejsce w Senacie

  Twój Ruch ma reprezentować na liście Małgorzata Grynkiewicz, zajmująca się na co dzień produkcją filmową. Krajowa Partia Emerytów i Rencistów wystawiła Antoniego Szrama, znanego historyka sztuki. Łódzki PPS deleguje na listę swoją szefową Małgorzatę Majdańską, a Liga Kobiet Polskich - wiceszefową Joannę Gapsę.

  Kolejne nazwisko na łódzkiej liście to Małgorzata Ożegalska - córka Izabeli Ożegalskiej, szefowej łódzkiego oddziału Polskiego Związku Działkowców. Wystartuje też Katarzyna Majchrowska, czyli córka radnego Władysława Skwarki, walcząca już wcześniej w wyborach samorządowych. Jest również były senator i były szef OPZZ - Paweł Jankiewicz. Ma być Zofia Sójka, radna powiatu łódzkiego wschodniego.

  Co ciekawe, Dariusz Joński jest jedynym liderem regionu SLD, który "obronił" dla swojej partii wszystkie jedynki w województwie łódzkim - w pozostałych województwach Sojusz dzielił się z koalicjantami. W Łódzkiem SLD przewodzi listom nie tylko w Łodzi, ale i Piotrkowie oraz Sieradzu.

  Wybory parlamentarne 2015. Cezary Olejniczak liderem sieradzkiej listy Zjednoczonej Lewicy

  W okręgu piotrkowskim liderem listy będzie obecny poseł SLD Artur Ostrowski. Z miejsca drugiego wystartuje Marek Domaracki, który mandat poselski zdobył w 2011 r. z listy Twojego Ruchu, potem jednak przeszedł do SLD. Miejsce trzecie to Barbara Pirek (Twój Ruch), czwarty jest Arkadiusz Ciach, radny powiatu radomszczańskiego. Z dziewiątki wystartuje trzykrotny burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.

  Niespodzianki nie ma również w okręgu sieradzkim. Tu jedynką będzie aktualny poseł Cezary Olejniczak. Za jego plecami wystartuje rzecznik Unii Pracy, Marek Szewczyk. Trzecia będzie Mariola Hernas, była wójt gminy Konopnica. Miejsce czwarte to Zbigniew Krasiński, były wicestarosta sieradzki, zaś piąty będzie Marek Karpiński, były wicestarosta zgierski. Z ostatniego, 24. miejsca, startuje Marek Gryglewski, który zajął trzecie miejsce w ostatnich wyborach na prezydenta Pabianic.

  Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października.


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko KORWIN

  koryciarzom stop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Te same gęby zawodowych koryciarzy co od wielu lat!! Siedzą, nabijają kabzę, nic nie robią,
  głosują pod dyktando!! dosyć się nachapali !! czas na zmiany !!GŁOSUJCIE NA korwin
  JANUSZA KORWINA...rozwiń całość

  Te same gęby zawodowych koryciarzy co od wielu lat!! Siedzą, nabijają kabzę, nic nie robią,
  głosują pod dyktando!! dosyć się nachapali !! czas na zmiany !!GŁOSUJCIE NA korwin
  JANUSZA KORWINA MIKKEGO!!
  Dosyć tych zawodowych koryciarzy, którzy nic nie robią tylko kabzę nabijają!!
  Chcecie aby mordercy byli wieszani?? Chcecie mieć pracę??
  Chcecie aby nie było korupcji, kumoterstwa i nepotyzmu??
  Chcecie niskich podatków??
  Głosujcie na korwin JANUSZA KORWINA MIKKEGO!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwaga patrz kogo wybierasz

  TB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Warto spojrzeć kto za Kukizem idzie w drugim szeregu. Np. w Łodzi promuje niejaka Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom -leciwą szansonistkę , która swoim tyłkiem w ostatnim ćwierćwieczu wytarła...rozwiń całość

  Warto spojrzeć kto za Kukizem idzie w drugim szeregu. Np. w Łodzi promuje niejaka Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom -leciwą szansonistkę , która swoim tyłkiem w ostatnim ćwierćwieczu wytarła wszystkie partyjne krzesła od prawej do lewej strony życia politycznego . Głosujesz na Kukiza , wybierasz Wojciechowską. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TR

  Pabianiczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  W sieradzkim startuje jeszcze TR i Grzegorzewski Dawid przewodniczacy. Czemu jestescie nierzetelni?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten karierowicz?

  wołodia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Rudy karierowicz od Samoobrony też startuje????


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK TEN OD CHŁOPÓW. RAZ W SAMOOBRONIE RAZ W PO

  dora (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a po wyborach pewnie w kolejnej jak Kurski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez frankowiczów ZL. (SLD i inni) bez szans wejścia do parlamentu.

  Zrujnowany Frankowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Druga część cytatu do poniższego komentarza
  1) Czy należy uznać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 (usługi i działalność inwestycyjna) i pkt 17 (instrument finansowy) jak również z załącznikiem I...rozwiń całość

  Druga część cytatu do poniższego komentarza
  1) Czy należy uznać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 (usługi i działalność inwestycyjna) i pkt 17 (instrument finansowy) jak również z załącznikiem I sekcja C pkt 4 (terminowa transakcja walutowa, instrumenty pochodne) dyrektywy [2004/39/WE] (1), zaproponowana klientowi oferta konkretnej transakcji (kursu wymiany), która, w formie prawnej umowy kredytu denominowanego w walucie obcej polega na transakcji kasowej w chwili wypłaty i terminowej w chwili spłaty, dokonywana jest za pomocą zamiany na forinty określonej kwoty zarejestrowanej w walucie obcej i naraża kredyt klienta na skutki i ryzyko (ryzyko kursowe) rynku kapitałowego, stanowi instrument finansowy?
  2) Czy należy uznać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 (transakcje na własny rachunek) i z załącznikiem I sekcja A pkt 3 (zawieranie transakcji na własny rachunek) dyrektywy 2004/39/WE prowadzenie działalności w zakresie transakcji na własny rachunek odnośnie do wskazanego w pytaniu pierwszym instrumentu finansowego stanowi usługę lub działalność inwestycyjną?
  3) Czy instytucja finansowa powinna dokonać wprowadzonej w art. 19 ust. 4 i 5 tej dyrektywy oceny adekwatności, uwzględniając, że terminowa transakcja walutowa – która stanowi usługę inwestycyjną związaną z pochodnymi instrumentami finansowymi – została zaoferowana jako część innego produktu finansowego (a mianowicie umowy kredytu) i że ten instrument pochodny stanowi sam w sobie kompleksowy instrument finansowy? Czy należy uznać, że art. 19 ust. 9 tej dyrektywy nie znajduje zastosowania, ze względu na to, iż, ponieważ ryzyko, jakie ponosi klient odnośnie do kredytu i instrumentu finansowego jest zasadniczo odmienne, niezbędne jest przeprowadzenie oceny adekwatności w zakresie, w jakim transakcja ta obejmuje instrument pochodny?
  4) Czy z obejścia art. 19 ust. 4 i 5 dyrektywy wynika stwierdzenie nieważności umowy kredytu zawartej przez bank z klientem?
  Tak, to jest to zapytanie węgierskie, w którego sprawie Rząd RP skierował swoje stanowisko do TSUE, w którym wyraził opinię, że „odfrankowienie” kredytów spowoduje armagedon w sektorze bankowym i gospodarce polskiej. Więc w trosce o obywateli gorąco rekomendowano, aby TSUE dał negatywną odpowiedź na postawione pytania. Zbyt duża afera aby upaść?
  Mocno upraszczając można stwierdzić, że odpowiedź na postawione pytania brzmiąca TAK spowoduje, że umowy o kredyty waloryzowane walutą obcą będą unieważnione,
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kozetka

  teściowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Tfu!! niedobre.
  Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
  teściowej na...rozwiń całość

  Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Tfu!! niedobre.
  Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
  teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu
  gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam tylko jedno pytanie,

  January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  czy ktoś cię zmusił do wzięcia kredytu we frankach?
  Bo jeśli nie, to dlaczego podatnicy i emeryci mają ponosić koszty Twojej lekkomyślności?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez frankowiczów ZL. (SLD i inni) bez szans wejścia do parlamentu.

  Zrujnowany Frankowicz do January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Myślę, że nie rozumiesz nic z mojego tekstu i nic nie wiesz o zdzierstwie banków. Podpowiem ci, że ta kredytowa afera to jedno szulerstwo a szulernia ta to banki nie tylko polskie, które uważają...rozwiń całość

  Myślę, że nie rozumiesz nic z mojego tekstu i nic nie wiesz o zdzierstwie banków. Podpowiem ci, że ta kredytowa afera to jedno szulerstwo a szulernia ta to banki nie tylko polskie, które uważają Polaków za naiwnych, z których można wyłudzić nadzwyczajne zyski. Pod pretekstem tanich kredytów stworzono największą ruletkę i wciagnięto w nią za pomocą niezgodnych z prawem umów, przestępczy preceder. W tym otrzymują do dziś znaczną pomoc Polskich władz wraz z sejmem i senatem a także z prokuraturą. Umowy te przewidują, że bank może przeliczać raty po kursie wzrastającym bez ograniczeń. Ostatnio przekroczyły one znacznie ponad sto procent Taka lichwa jest niedopuszczalna w polskim prawie. Kredytobiorcy wcześniej mnieli pełne zaufanie do solidności Polskich banków i nie mogli przypuszczać że nasze Państwo dopuści do takiego precederu i że będzie ten preceder nadal wspierać. Sam jestem emerytem a raty spłacam z całą rodziną. Mogę z tego wyjść tylko wtedy jak wróci prawo z czasów Komuny. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moje pytanie nadal jest aktualne. Zmuszono Cię do czegoś?

  January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Jeżeli uważasz, że bank Cię oszukał, to podaj go do sądu. Część frankowiczów przygotowuje pozew zbiorowy - możesz się przyłączyć.
  W jednym masz rację: wieloletni kredyt w obcej walucie, to...rozwiń całość

  Jeżeli uważasz, że bank Cię oszukał, to podaj go do sądu. Część frankowiczów przygotowuje pozew zbiorowy - możesz się przyłączyć.
  W jednym masz rację: wieloletni kredyt w obcej walucie, to ruletka, ale gra w ruletkę nie jest w Polsce obowiązkowa.

  I jeszcze jedno pytanie: czy uważasz, że ci co pozakładali lokaty w Amber Gold (często oszczędności całego życia) też powinni otrzymać pomoc od państwa?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez frankowiczów ZL. (SLD i inni) bez szans wejścia do parlamentu.

  Zrujnowany Frankowicz do January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W dalszym ciągu nie rozumiesz treści mojego wpisu. Nie mam zamiaru w tej chwili dochodzić sprawidliwego rozwiązanie problemu przez sąd. Jak pisałem sprawa znajdzie odpowiednią wykladnię prawną już...rozwiń całość

  W dalszym ciągu nie rozumiesz treści mojego wpisu. Nie mam zamiaru w tej chwili dochodzić sprawidliwego rozwiązanie problemu przez sąd. Jak pisałem sprawa znajdzie odpowiednią wykladnię prawną już wkrótce tj. 17.09.2015 w ETS. Wykladnia ta będzie zobowiązywać rząd i prokuraturę do zmiany dotychczasowego stanowiska i ostatecznego przerwania tego precederu. Teraz jest ważne, aby rząd nie podjął głupiej i niesprawiedliwej ustawy i nie utrudniał sytuacji prawnej. Uważam że lewica powinna zawczasu prezentować poprawne propozycje i podejmowała społecznie aprobowane decyzje. Jeżeli chodzi o Amber Gold to sprawą po ujawnieniu zajęła się prokuratura. Czy to zakończy się sprawiedliwie dla osób posiadających tam lokaty to zupełnie inna sprawa. Ale i tu zamieszani są osobnicy z Partii rządzącej. Myślę, że jako dyskutant w sprawie nie zaliczasz się do tych bankowych troli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez frankowiczów ZL. (SLD i inni) bez szans wejścia do parlamentu.

  Zrujnowany Frankowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3


  Szanowni Panowie Joński i Elsner oraz reszta kandydatów doprzyszlego parlamentu. .Członkowie nowej lewicy jak i ich wielbiciele, proszę zrozumieć, że PIS wygrał wybory prezydenckie tylko dzięki...rozwiń całość


  Szanowni Panowie Joński i Elsner oraz reszta kandydatów doprzyszlego parlamentu. .Członkowie nowej lewicy jak i ich wielbiciele, proszę zrozumieć, że PIS wygrał wybory prezydenckie tylko dzięki deklaracjom rozwiązania problemu kredytów frankowych. I w dalszym podtrzymuje swoje odmienne podejście do tego problemu bez ujawniania szczegółów. Jednak wielu frankowiczów zaczyna mieć wątpliwości o sposobie załatwienia tej sprawy. Państwo przyjęliście najgorszy wariant załatwienia sporu frankowiczów. Wręcz poparliście rozwiązanie mafii bankowe powszechnie zwanej banksterami. Niedopuszczalne jest stwarzanie pozorów o pomocy frankowiczom. Nie oto tu chodzi. Nie można dzielić nabywców kredytów denominowanych do przewalutowania na biednych i bogatych stosująć niekonstytucyjne prawo równości wobec prawa. Nie może być tu żadnych kryteriów dzielących kredytobiorców którym można kredyt przewalutować i na tych których na podstawie bzdurnych kryteriów nie będą mieć prawa do przewalutowania, pomimo ,że umowy te są bezprawne czyli nieważne dla wszystkich kredytobiorców.
  Sprawa roszczeń kredytobiorców dotyczy niezasadnego naliczania wysokości kolejnych rat wg kursu franka w dniu spłaty raty pomimo, że nie ma żadne obroltu frankami. Kurs franka dziwnie w czasie po zawarciu zdecydowanej większości umów wzrósł ponad dwukrotnie i banki jeszcze prognozują ,że wzrośnie dalej. Tłumaczenie ,że „Widziały gały co brały” jest kłamliwe. Żaden frankowicz nie widział franków tylko złotówki. Nikt z tych kredytobiorców nie grał frankami na ruletce. To bank wkrótce po udzielaniu tych kredytów nagle zwiększył kapitał do 200% wszystkim kredytobiorcom z tytułu zmian kursowych, zwiększając jednocześnie raty ponad dwukrotnie (Kapitał + odsetki). Frankowicze żądają spłaty przez bank nadpłaconych rat, nie żądają żadnej pomocy
  Jeżeli ZL zmieni dotychczasowy front w tej sprawie i rozpocznie aktywną akcje wyborczą z deklaracjami zadawalającymi frankowiczów w tym przy najbliższym posiedzeniu Senatu to zapewniam, że sukces jest murowany.
  Dla prawnej argumentacji przytaczam niżej anonimowy art. Internauty.
  Ryzykiem walutowym należy sprawiedliwie obciążyć kredytobiorców korzystających z kredytów hipotecznych wyrażonych we frankach szwajcarskich i banki udzielające tych kredytów – tak wynika z opinii Europejskiego Banku Centralnego w sprawie projektu polskiej ustawy. Taka opinia jest jednak niezgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 kwietnia 2014 r., sygn. C-26/13 Kásler (sprawa węgierska).
  Novum prawnicze wyroku w sprawie C-26/13 Kásler polega na dookreśleniu wymogu przejrzystości warunków umowy, o którym mowa w art. 4 ust. 2 in fine dyrektywy 93/13 (o ile warunki te zostały wyrażone prostym i zrozumiałym językiem). Trybunał – kierując się tym, co Arystoteles rozumiał przez sprawiedliwość rozdzielającą (równych równo, nierównych nierówno) – przewagę informacyjną (asymetrię informacyjną) banku nad klientem w zakresie ryzyka ekonomicznego (tutaj walutowego) zniwelował rozstrzygnięciem, które praktycznie na bank przenosi całe ryzyko kursowe. Jest to transfer prawny ryzyka walutowego (transfer poprzez obowiązujące przepisy prawa). Otóż zdaniem TSUE art. 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że warunki umowy (a konkretnie klauzula przeliczeniowa, czyli walutowa, tj. postanowienie umowy określające „specyfikę mechanizmu przeliczania waluty obcej”) muszą być na tyle zrozumiałe dla konsumenta, aby rzeczony konsument w momencie podpisywania umowy mógł oszacować całkowity koszt zaciągniętego przez siebie kredytu.
  W dniu 17.09.2015 zostanie wydana opinia w głośnej i niezwykle ważnej dla „frankowiczów” w całej Europie kwestii, czyli wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Ráckevei Járásbíróság (Węgry) w dniu 1 lipca 2014 r. – Banif Plus Bank Zrt. przeciwko Márton Lantos i Mártonné Lantos (Sprawa C-312/14) (2014/C 303/34).
  W tej sprawie zostały zadane następujące pytania prejudycjalne:
  1) Czy należy uznać, że zgodnzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ROGALIŃSKI TEŻ BĘDZIE?

  Wyborcaaa123 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  A GDZIE PAWEŁ ROGALIŃSKI??? ON CHYBA WYSTARTUJE???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  egzotyczne kandydatury

  harry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  pani M.Gryniewicz, uciekinierka z demokraci.pl, przeszła do PO, a teraz do partii Twój Ruch? To oznacza, że stan autentycznych działaczy TR w tym mieście wynosi ZERO.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po kompromitacji z Ogórek i Marczuk-Pazurą bardzo trudno będzie wam odbudować wiarygodność

  partyjny beton z PZPR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  wystawienie kosmopolitów z Krytyki Politycznej tylko utwierdza mnie w takim spojrzeniu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SLD nie ma szans

  ot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  Na Jońskiego nie głosuję

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CHŁOP ŻYWEMU NIE PRZEPUŚCI

  Krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  RODZINNY KLAN Z POWIATU, a do roboty w .........

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo