Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Powstaną nowe ośrodki radioterapii

Marta Żbikowska
Profesor Juliusz Malicki: Powstanie czterech filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii zwiększy dostęp do radioterapii w regionie
Profesor Juliusz Malicki: Powstanie czterech filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii zwiększy dostęp do radioterapii w regionie Waldemar Wylegalski
Poznań to jedyne miasto w województwie wielkopolskim, w którym pacjenci onkologiczni mogą korzystać z radioterapii. Dojeżdżają więc tu z odległego o 130 kilometrów Kalisza, z Piły, Leszna, czy Konina.

Sytuację ma zmienić wybudowanie czterech ośrodków radioterapii w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na takie leczenie jest największe, a dostępność najmniejsza.

- Jeden aparat do radioterapii na 200 tysięcy mieszkańców to europejski standard, do którego dążymy - mówi Piotr Milecki, wojewódzki konsultant ds. radioterapii onkologicznej. - W naszym województwie mamy działających 10 aparatów, a potrzebujemy ich 17.

Podczas spotkania w Wielkopolskim Centrum Onkologii specjaliści mówili o tzw. białych plamach radioterapii, czyli miejscach, gdzie pacjenci mają najmniejszy dostęp do tego rodzaju leczenia. - W Polsce 52 procent pacjentów onkologicznych potrzebuje radioterapii - mówi profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Jeśli dotarcie do najbliższego ośrodka zajmuje im ponad godzinę, często rezygnują oni z leczenia.

Pierwszy z czterech zaplanowanych ośrodków radioterapii w Wielkopolsce powstał w Kaliszu. Aby pacjenci mogli z niego korzystać trzeba jeszcze dopełnić formalności.

- Przede wszystkim musimy podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - tłumaczy prof. Malicki.

Po Kaliszu, pora na Piłę. Tutaj wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia budowy. Jest projekt budowlany, pozwolenia i dobra wola. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ośrodek w Pile powstanie za dwa lata.

- Chcemy, żeby najpierw ruszył ośrodek w Kaliszu i wtedy zajmiemy się Piłą - zaznacza prof. Malicki.

Kolejne ośrodki mają powstać w Koninie i Lesznie.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii z radioterapii korzysta około 5 tysięcy pacjentów rocznie. Koszt jednego akceleratora do radioterapii to 10 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski