USA: Zabójstwo dziennikarzy na wizji. Vester Lee Flanagan: Miałem dość rasizmu i dyskryminacji

Aleksandra Gersz (AIP)/US CBS/X-News
Vester Lee Flanagan
Vester Lee Flanagan Youtube
Vester Lee Flanagan, który w środę rano w stanie Wirginia zastrzelił na wizji dwóch dziennikarzy stacji WDBJ7, krótko po ataku wysłał do ABC News 23-stronicowy faks. Mężczyzna pisał w nim, że był dyskryminowany z powodu bycia Afroamerykaninem i homoseksualistą. Były dziennikarz stacji WDBJ7 zmarł w szpitalu po próbie samobójstwa. ZOBACZ VIDEO.

US CBS/X-News

Przedstawiciele ABC News powiadomili media, że w środę, dwie godziny po porannej strzelaninie w miejscowości Moneta w Wirginii, otrzymali faks od Vestera Lee Flanagana. Mężczyzna, który posługiwał się swoim profesjonalnym imieniem i nazwiskiem Bryce Williams, powiedział w rozmowie telefonicznej z dziennikarzem z redakcji, że zastrzelił dwoje ludzi, ściga go policja i chce "opowiedzieć historię". Mężczyzna nazwał fragment 23-stronicowej wiadomości "listem pożegnalnym do rodziny i przyjaciół".

Flanagan napisał w wiadomości, że że był "ludzką beczką prochu", która tylko "czekała na wybuch". Twierdził, że miał dość dyskryminacji z powodu swojego koloru skóry i orientacji homoseksualnej. Napisał m.in., że był nękany zarówno przez czarnych mężczyzn, jak i białe kobiety oraz że był napastowany w pracy. "Tak, będę brzmiał, jakbym był zły. I jestem. Mam wszelkie prawo być zły. Ale kiedy opuszczę ten świat, jedyne co chcę czuć to spokój" - pisał Flanagan, który później podczas samochodowego pościgu policyjnego strzelił do samego siebie. Zabójca dziennikarzy - 24-letniej reporterki Alison Parker i 27-letniego kamerzysty Adama Warda, stwierdził także, że "miarka się przebrała" po ataku białego napastnika Dylana Roofa na kościół w Charleston w czerwcu, kiedy zginęło 9 osób. Z listu mężczyzny wynika, że jednym z motywów ataku była zemsta za tę zbrodnię na tle rasowym.

Jak zaznacza ABC News, Vester Lee Flanagan nigdzie w liście nie pisze bezpośrednio o żadnym z pracowników stacji telewizyjnej WDBJ7, w której wcześniej pracował jako dziennikarz. Producenci stacji powiedzieli, że musieli zwolnić mężczyznę, ponieważ współpraca z nim była ciężka. Ich zdaniem, Bryce Williams był "nieszczęśliwy i miał problemy z napadami gniewu". Dziennikarz "nie przyjął dobrze" utraty pracy i musiał być eskortowany z budynku przez ochronę - podaje BBC. Zdaniem szeryfa hrabstwa Franklin w Wirginii "to oczywiste", że psychika mężczyzna była "z jakiegoś powodu zaburzona", a "jego życie wymknęło mu się z kontroli".

Do strzelaniny doszło w środę o godzinie 6:45 czasu miejscowego, podczas śniadaniowego programu telewizyjnego. Parker prowadziła na żywo wywiad przed wejściem do centrum handlowego Bridgewater Plaza w miejscowości Moneta w Wirginii we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Kiedy reporterka rozmawiała z jedną z mieszkanek okolicy Vicki Gardner, widzowie programu na żywo mogli usłyszeć strzały i krzyki. Obraz został zakłócony, a kamera upadła na ziemię. Podczas transmisji na żywo było było także zobaczyć, że dziennikarka i jej rozmówczyni zaczęły uciekać - podaje BBC.

Zarząd stacji WDBJ7 potwierdził, że podczas strzelaniny zginęło oboje dziennikarzy. Kobieta, z którą Parker prowadziła wywiad, została ranna i przeszła operację w miejscowym szpitalu. Jej życie nie jest zagrożone. Kilka godzin później policja stanowa w Wirginii poinformowała, że podejrzany napastnik strzelił do siebie we własnym samochodzie podczas policyjnego pościgu na autostradzie I-66 w hrabstwie Fauquier. Ranny Flanagan został zabrany do pobliskiego szpitala, gdzie zmarł około godziny 13:30 czasu lokalnego.

Kondolencje pracownikom WDBJ7 złożył prezydent USA Barack Obama, który kolejny raz zwrócił również uwagę na problem, jakim według niego jest nieograniczony dostęp do broni w USA. - Jesteśmy gotowi wydać tryliony dolarów, aby uniemożliwić działania terrorystyczne, ale do tej pory nie potrafiliśmy przynajmniej wymusić zdroworozsądkowych środków bezpieczeństwa dotyczących użycia broni - powiedział prezydent USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: USA: Zabójstwo dziennikarzy na wizji. Vester Lee Flanagan: Miałem dość rasizmu i dyskryminacji - Portal i.pl

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

-JMS-
Czy w piekle będzie miał spokój?
o
on
Tak. W Europie ludzi się nie zabijają. Faktycznie. Pomyśl zanim coś napiszesz. To są wszystko ludzkie dramaty - bo tam zginęli ludzi, ale nikt nigdy nie napisze do ilu zbrodni nie doszło, bo potencjalna ofiara mogła mieć broń do obrony. Poza tym - władzy zależy, żeby każdy z tych przypadków był mocno nagłośniony. Może w końcu uda się rozbroić naród i odebrać mu prawo do posiadania- a wtedy - będzie można z nim już zrobić wszystko. Podnosić podatki w nieskończoność i grabić, grabić i grabić. No bo co im zrobimy?
s
spokojny
Tak, rozdajcie tam jeszcze więcej broni ludziom a będą w końcu w tej Ameryce z armat się zabijać.
W Europie mamy z tego powodu znacznie mniej problemów.
p
psycholog dyżurny
.. a przede wszystkim z powodu bycia tłuściochem i socjopatą
P
Polak
Czy to zbieg okoliczności że ZNOWU czarnuch kogoś zastrzelił?
a
abcd
Wyszukaj w sieci:

"Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"
Wróć na i.pl Portal i.pl