Menu Region

Al-Kaida ma się świetnie

Al-Kaida ma się świetnie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Atak na Bombaj został precyzyjnie zaplanowany. Grupka zamachowców całkowicie sparaliżowała biznesową stolicę jednej z największych potęg gospodarczych świata. Nieprzypadkowo wybrano czas ataku tuż przed rozpoczęciem tradycyjnej pielgrzymki do Mekki, która nakłada na muzułmanów obowiązek wstrzymania wszelkich konfliktów.
Dla Europejczyków z kolei zaczyna się okres zimowych wakacji, gdy tysiące turystów uciekają przed zimnem do ciepłych krajów azjatyckich.

Następstwem tego ataku, podobnie jak to miało miejsce w przypadku zamachu na indonezyjskiej wyspie Bali, będzie zapewne exodus zachodnich turystów z całego subkontynentu indyjskiego. Desant w Bombaju poprzedzony został sukcesem islamistów na innym froncie walki z niewiernymi. Muzułmańskie bojówki na Kaukazie przyznały się do zastrzelenia burmistrza rosyjskiego Władykaukazu, ogłaszając sukces dżihadu w tamtym regionie.

W chwili, gdy indyjskie siły bezpieczeństwa przystępowały do szturmu opanowanych przez terrorystów bombajskich hoteli, w Afganistanie zamachowiec-samobójca próbował zakłócić obchody Święta Dziękczynienia w ambasadzie USA w Kabulu. Ładunki eksplodowały w odległości 200 metrów od silnie ufortyfikowanej placówki, zabijając jedną osobę i raniąc sześć kolejnych.

Nowa fala zamachów, przed którą od dłuższego czasu ostrzegali zachodni eksperci, zbiega się w czasie z okresem bezkrólewia w USA, gdzie administracja Busha opuszcza już Biały Dom, a nowa ekipa Obamy nie zaczęła jeszcze urzędowania.

7 lat po zamachach na WTC świat przyzwyczaja się do świadomości, że terroryzmu w wersji wymyślonej przez sieć Al- -Kaidy być może nigdy nie uda się zwalczyć. Co więcej, zyskuje on nowych naśladowców. Po Nowym Jorku, Madrycie i Londynie również Bombaj dołączył do listy światowych metropolii, których mieszkańcy przeżyli swoją wersję 11 września.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się