Menu Region

Górnicy nie chcą władz na obchodach rocznicy Wujka

Górnicy nie chcą władz na obchodach rocznicy Wujka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Teresa Semik

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Zaproszeń do Katowic nie dostali ani premier i jego ministrowie, ani prezydent RP.
1/6

Podczas pacyfikacji Wujka w 1981 r. od kul ZOMO śmierć poniosło 9 górników, rannych było 21 osób. Rodziny ofiar nie chcą władz na uroczystościach rocznicowych

Społeczny komitet pamięci poległych górników kopalni Wujek nie chce przedstawicieli władz na obchodach rocznicy pacyfikacji. - W ten sposób wyrażamy swój żal i protest z powodu niewypłacenia odszkodowań ofiarom pacyfikacji Wujka - mówi Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący komitetu.

- Pod Krzyżem Górników od lat władza składa wciąż te same obietnice, że czas najwyższy uregulować te rachunki. I co? Nic - ucina Pluszczyk.

Górnicy nie chcą władz na rocznicy pacyfikacji. Najpierw odszkodowania, potem akademieRok temu w grudniu w czasie rocznicowych uroczystości wicepremier Waldemar Pawlak mówił pod Krzyżem Górników: "Czas pewne sprawy zakończyć, tak aby ci, którzy opłakiwali śmierć swoich najbliższych, mieli poczucie, że ojczyzna nie tylko pamięta, ale podaje pomocną dłoń".

Rok wcześniej z tego samego miejsca prezydent RP Lech Kaczyński zapowiadał: - Poza sprawiedliwością wymierzaną przez sądy jest jeszcze inna sprawiedliwość - zadośćuczynienie moralne i materialne. Rozmawiamy o tym z przedstawicielami prawnymi rodzin poległych i myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, jesteśmy bliscy rozwiązania w imię elementarnej sprawiedliwości i elementarnej prawdy o naszej historii.

Skończyło się na zapowiedziach. We wrześniu br. głos zabrał premier Donald Tusk i też zapewniał, że rząd chce wypłacić odszkodowania. Podkreślił, że jedyny kłopot w tym, że "jest pewna dysproporcja między oczekiwaniami prawników, którzy reprezentują rodziny górników, a realnymi możliwościami, które ustawowo można by zapewnić". F

akty są zaś takie, że do tej pory nie zakończyły się w resorcie spraw wewnętrznych prace nad projektem ustawy o zadośćuczynieniu dla rodzin osób, które zostały zabite przez milicję, służby specjalne albo wojsko w latach 1956-1983. Na tej podstawie pieniądze miały zostać wypłacone również rodzinom z Wujka.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Demokracja i kapitalizm

+36 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cynik (gość)  •

Rają jest dochodzenie roszczeń przy czym uważam, że jeżeli pieniądze to w wysokości obecnego odszkodowania w przypadku śmierci nw osoby ubezpieczonej , w trakcie pracy zgodnie z taryfikatorem obecnego ubezpieczyciela, dodatkowe roszczenia cywilnie na koszt własny. Pierwsze dlatego, że bez względu na okoliczności, śmierć członka rodziny zawsze była i jest tragedią dla rodzin i nie jest ważne dlaczego zginął, ale że go już nie ma. Drugie niestety tak jest, że jak się chce dochodzić roszczeń cywilnych w tym kraju bez względu na to czego dotyczą trzeba sobie zapłacić. Sic!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

brawo !

+41 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mak (gość)  •

wreszcie ktoś posłał towarzystwo i towarzyszy do domu. jestem z wami, gnać hieny różnej maści i bez przyzwoitości.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozsądek

+43 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ajpk (gość)  •

Rozsądek podyktował górnikom właściwe rozwiązanie problemu. Jest to bez wątpienia dobry przykład dla innych.Dość zbijania politycznego kapitału na ludzkim nieszczęściu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Górnicy nie chcą władz

+37 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

X (gość)  •

Post powtórzony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Górnicy nie chcą władz

+35 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

X (gość)  •

Myślałem, że oni naprawdę zmądrzeli, a im chodzi tylko o kasę. Mamy prawdziwy kapitalizm z z okrutną nieludzką gębą.

odpowiedzi (0)

skomentuj