Menu Region

Gates zostanie w ekipie Obamy, Clintonowie do prześwietlenia

Gates zostanie w ekipie Obamy, Clintonowie do prześwietlenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski Tim Reid "The Times"

Prześlij Drukuj
Jest już niemal przesądzone, że prezydent elekt Barack Obama zatrzyma w swej ekipie dotychczasowego sekretarza obrony Roberta Gatesa. Obaj panowie rozmawiali o tej propozycji, a Obama ma ogłosić ten wybór w przyszłym tygodniu.
To spore zaskoczenie, bo Gates pełni tę funkcję od dwóch lat w gabinecie republikanina George'a Busha. Z drugiej jednak strony Obama już wcześniej sugerował, że w dobie kryzysu trzeba pojednania ponad podziałami i dodawał, iż niektórzy republikańscy politycy mogą liczyć na posady w jego zespole. Poza tym Gates ma opinię świetnego fachowca i to pewnie zdecydowało o jego wyborze.

Tej kandydatury raczej nie będą krytykowali bliscy ludzie Obamy.
Jest jednak problem z inną nominacją. Oto bowiem jeden z długoletnich mentorów i stary przyjaciel Obamy oświadczył, że jego zdaniem obecność Hillary Clinton może być dla Obamy czynnikiem kłopotliwym. Lista nazwisk sponsorów fundacji filantropijnej i biblioteki prezydenckiej Billa Clintona może być bowiem kulą u nogi nowej administracji.

82-letni Abner Mikva był sędzią federalnym i doradcą Białego Domu za prezydentury Clintona. Od dawna wspiera Obamę. Patron prezydenta elekta powiedział "The Times", iż niepokoi go wybór Hillary Clinton na stanowisko sekretarza stanu. Chodzi o działalność i wpływ jej męża.

Mikva, w przeszłości także członek Izby Reprezentantów, nie należy do powołanego przez Obamę tymczasowego zespołu ds. przejęcia władzy w Białym Domu. W Chicago był jednak kiedyś najbardziej wpływowym patronem przyszłego prezydenta. Jest też pierwszą powiązaną z Obamą osobą, która publicznie wyraża obawy co do potencjalnego wpływu Clintona na pracę nowej administracji.

- Nie obawiam się o trudności, jakie może powodować postępowanie samej pani Clinton, lecz jej męża. Od czasu opuszczenia Białego Domu jego kariera związana jest z utrzymywaniem kontaktów zagranicznych, wykładami i przyjmowaniem zagranicznej pomocy dla swej fundacji. Jego działalność może być kłopotliwa dla przyszłej administracji - przestrzega Mikva.

Jedną z przeszkód na drodze do nominacji Hillary Clinton na stanowisko sekretarza stanu, co Obama ma oficjalnie zapowiedzieć w przyszłym tygodniu, są finansowe powiązania jej męża z rządami obcych krajów oraz lista nazwisk sponsorów jego fundacji i prezydenckiej biblioteki.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się