Menu Region

"Powołanie komisji do spraw nacisków było zgodne z...

"Powołanie komisji do spraw nacisków było zgodne z konstytucją"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powołanie sejmowej komisji śledczej do spraw nacisków było zgodne z konstytucją. Sprzeczne z ustawą zasadniczą były natomiast niektóre punkty uchwały Sejmu, powołującej komisję.
Oznacza to, że komisja może dalej działać. Ma jednak obowiązek badania tylko i wyłącznie spraw związanych z wywieraniem nielegalnych nacisków na organa władzy.

Nie może się zajmować sprawami dotyczącymi niszczenia dokumentów, uzyskiwania nielegalnych korzyści i ujawnienia tajemnicy państwowej. Nie może też ujawniać na przykład politycznych skutków nacisków czy też tajemnic śledztw. Sędzia Trybunału Andrzej Rzepliński powiedział uzasadniając werdykt, że gdyby komisja zebrała materiały dotyczące złamania tajemnicy państwowej lub uzyskania korzyści politycznych z nacisków, to powinna je usunąć z akt sprawy.


Po wyroku Trybunału, Sejm nie ma obowiązku uchwalania nowelizacji uchwały. Jest tak, ponieważ wyrok jasno określił, że komisja ma obowiązek badania tylko i wyłącznie spraw związanych z wywieraniem nielegalnych nacisków na organa władzy. Jeżeli posłowie uznają to za wystarczające, to nie muszą zmieniać uchwały. Jeśli jednak Sejm będzie zainteresowany wyjaśnieniem na przykład sprawy nielegalnych przecieków, to będzie musiał powołać zupełnie inną komisję śledczą.

Uchwałę powołującą komisję zaskarżył do Trybunału klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem posłów PiS, zakres pracy komisji był zbyt szeroki. W swoim wniosku powoływali się na podobny wyrok Trybunału w sprawie tak zwanej komisji bankowej, działającej w poprzedniej kadencji Sejmu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się