Menu Region

Nie było manipulacji kursem Grupy Lotos

Nie było manipulacji kursem Grupy Lotos

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jacek Klein

Prześlij Drukuj
W trakcie ostatnich sesji nie doszło do manipulacji kontraktami terminowymi i kursem akcji Grupy Lotos - ustaliła Komisja Nadzoru Finansowego.
Komisja prześledziła, kto kupował akcje, i stwierdziła, że nie doszło do istotnych zmian w akcjonariacie spółki. Przypomnijmy, że w poniedziałek rano opublikowany został raport Roberta Rethy'ego, analityka UniCredit CAIB. W rekomendacji obniżył on wycenę spółki do 0 zł, uzasadniając, że jest ona zagrożona bankructwem. W reakcji na raport wystraszeni inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje Lotosu, które traciły nawet 17 proc.


Pomimo że do podejrzanych transakcji nie doszło, wyjaśniany będzie inny wątek sprawy.
- Pojawiły się wątpliwości co do rzetelności raportu UniCredit CAIB - powiedział Łukasz Dajnowicz z KNF. - Postępowanie ma na celu ich wyjaśnienie.

Jeśli wykaże, że analityk nie dochował należytej staranności, nie zapewnił rzetelności sporządzanej rekomendacji oraz nie ujawnił ewentualnego konfliktu interesów, KNF będzie mogła nałożyć na UniCredit CAIB Hungary Ltd. karę w wysokości do 1 mln zł.

Postępowanie potrwa kilka miesięcy. Komisja będzie się posiłkowała wyjaśnieniami innych firm inwestycyjnych, które sporządzały w tym czasie wyceny Grupy Lotos.

To właśnie różnica w ocenie spółki przez UniCredit i inne banki inwestycyjne wzbudziła wśród analityków i inwestorów podejrzenia, że raport mógł mieć na celu zachwianie kursem Lotosu lub był próbą doprowadzenia do wrogiego przejęcia koncernu naftowego. Kiedy UniCredit wycenił Lotos na 0 zł, większość analityków dobrze wypowiadała się o kondycji finansowej firmy i rekomendowała "kupuj" ze średnią ceną 32 zł za akcje.

- Raport UniCredit nie jest profesjonalny. To o tyle dziwne, że poprzednie opracowania tego analityka wyglądały inaczej - komentował Robert Gwiazdowski z Centrum im. A. Smitha. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, stwierdził, że przypominało to działania ukierunkowane na wrogie przejęcie.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się