Menu Region

Prezydent uderza w rząd, jest weto do ustaw zdrowotnych

Prezydent uderza w rząd, jest weto do ustaw zdrowotnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko, Krzysztof Zacharuk

2Komentarze Prześlij Drukuj
Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw z pakietu zdrowotnego, który był sztandarowym projektem Platformy Obywatelskiej. Decyzja głowy państwa to cios wymierzony w premiera Donalda Tuska, który wielokrotnie apelował do prezydenta, aby ustawy podpisał. Co będzie dalej? Jak dowiedziała się "Polska" pieniądze na oddłużenie placówek i ich komercjalizację przekaże władzom lokalnym rząd.
Weto do ustaw wprowadzających wielką reformę służby zdrowia to kolejna odsłona próby sił między koalicją a prezydentem. We wtorek Lech Kaczyński zawetował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która automatycznie odralniała wszystkie grunty miejskie. PO uznała, że to element wojny z rządem.

Prezydent nie powstrzyma reformy szpitali

Restrukturyzacja szpitali zostanie przeprowadzona mimo weta prezydenta.
Pieniądze na oddłużenie placówek i ich komercjalizację przekaże władzom lokalnym rząd - dowiedziała się "Polska". - Zrobimy wszystko, aby zachęcić samorządy do szybkiego przekształcania podległych im placówek - mówi Grzegorz Dolniak, wiceprzewodniczący PO. - W budżecie państwa mamy na to zarezerwowane środki - zapewnia Dolniak.
Prezydent zawetował: ustawę wprowadzająca reformę systemu ochrony zdrowia, ustawę o obligatoryjnym przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz ustawę o pracownikach zoz-ów

Prezydent podpisał: ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia, a także ustawę o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia

Komercjalizacja części szpitali jest już faktem. Samorządy, nie czekając na losy ustawy zdrowotnej, zaczęły przekształcać podległe sobie placówki. Taką możliwość daje im ustawa samorządowa. To na jej podstawie całościowej restrukturyzacji służby zdrowia zamierza dokonać rząd.

- Te samorządy, które już zaczęły komercjalizować szpitale, wygrały wyścig z czasem - podkreśla Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych. Do stowarzyszenia zgłaszają się samorządy, które chcą przekształcić swoje placówki w spółki prawa handlowego.

Obecnie w Polsce co dziesiąty szpital jest już skomercjalizowany. Z 750 placówek przekształcono ponad 60. Są to jednak zwykle małe, powiatowe placówki.

Restrukturyzacja prowadzona przez samorządy wymaga jednak inicjatywy z ich strony. Rząd nie będzie mógł do niej zmusić władz lokalnych. Obligatoryjne zmiany miały wymusić przepisy, które wczoraj zawetował Lech Kaczyński.

- Przekształcenie szpitali jest potrzebne, inaczej nic się nie zmieni. Jednak nie może się to odbywać tak, jak chce tego rząd PO - mówi poseł Marek Balicki, minister zdrowia w rządzie SLD. Argumentuje, że nie można zmuszać samorządów do komercjalizacji.

Wspiera go Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych. Podkreśla, że przekształcanie szpitali w spółki wymaga bardzo często oddłużenia placówki.

Czy pieniędzy starczy dla wszystkich szpitali? Rząd zaplanował w przyszłorocznym budżecie na restrukturyzację 2,7 mld zł. Tymczasem wszystkie długi placówek szpitalnych sięgają 9 mld zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

To już wojna...

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malgosia1976 (gość)  •

Weto do ustaw zdrowotnych to jawne wypowiedzenie wojny premierowi Tuskowi. Lech Kaczyński boi się chyba, że w kolejnych wyborach Donald zastąpi go na stanowisku. Szkoda, że doraźna walka o stołki przysłoniła głowie państwa dobro Polski. Przecież bez reformy służby zdrowia wkrótce nie będzie komu nas leczyć. Co wtedy? Kto nam pomoże????

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kręcą wały

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jermar2 (gość)  •

Prezydent nie powstrzyma prywatyzacji szpitali bo Beata Sawicka działa.
A pomaga jej dr G. - pieszczochy Platformy.

odpowiedzi (0)

skomentuj