Menu Region

Stawianie pytań jest obowiązkiem historyka

Stawianie pytań jest obowiązkiem historyka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dr Tadeusz A. Kisielewski politolog, pisarz

Prześlij Drukuj
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, co stało się 4 lipca 1943 r. na Gibraltarze, nie jest, jak lekceważąco stwierdził wczoraj w dzienniku "Polska" Jacek Tebinka, tabloidyzacją historii.
Trudno przecież nie stawiać pytań na temat śmierci generała Władysława Sikorskiego w sytuacji, kiedy dysponujemy już dowodami naukowymi na to, że nie zginął w wypadku lotniczym.

W ekshumacji i autopsji szczątków gen. Sikorskiego nie powinno się doszukiwać niczego nadzwyczajnego. Kodeks postępowania karnego zobowiązuje do zastosowania takiej procedury w przypadku każdego zgonu, którego okoliczności nie zostały dostatecznie wyjaśnione.

Celem autopsji nie jest potwierdzenie lub zaprzeczenie jakiejkolwiek wersji śmierci generała, lecz wyłącznie próba ustalenia bezpośredniej przyczyny zgonu. Jeżeli próba ta się powiedzie, to zespół śledczy uzyska mocną podstawę do domagania się od strony brytyjskiej ujawnienia tych dokumentów, które ciągle pozostają utajnione.

Jeśli zaś bezpośrednia przyczyna zgonu nie będzie mogła zostać ustalona, to wyznawcy oficjalnej brytyjskiej wersji wypadku otrzymają pretekst, by głosić, że ta wersja została potwierdzona.

Będzie to zachowanie błędne nie tylko historycznie, ale i logicznie. Dr Tebinka powiedział "Polsce", że Brytyjczycy udostępnili już badaczom teczki z lat 1967-1968, a dokumenty dotyczące katastrofy, powstałe w 1943 r., zostały odtajnione w 1972 r.

Sęk w tym, że Brytyjczycy odtajnili w 1972 r. tylko te dokumenty, które zostały sporządzone w celu obrony wersji wypadku. Ale ta wersja jest sprzeczna z prawami fizyki, regułami techniki pilotażu i cechami konstrukcyjnymi Liberatora B-24, zwłaszcza w wersji pasażerskiej dla VIP-ów. Kto tego nie rozumie, choć to nie takie trudne, ten nie powinien się na ten temat wypowiadać.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się