Menu Region

Bankowcy mają plan walki z kryzysem finansowaym

Bankowcy mają plan walki z kryzysem finansowaym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
W przeddzień ogłoszenia przez Komisję Europejską pakietu antykryzysowego dla państw Unii plan ratunkowy dla gospodarki przedstawił Związek Banków Polskich.
Jego głównym celem jest niedopuszczenie do głębokiego spowolnienia wzrostu gospodarczego. Miałby wejść w życie na początku przyszłego roku. Elementy planu są konsultowane z rządem i Narodowym Bankiem Polskim. ZBP proponuje:

Cięcie stóp procentowych. Wiele wskazuje jednak na to, że do zmiany poziomu stóp procentowych dojdzie najwcześniej w grudniu. Na razie wśród członków RPP nie ma bowiem jednomyślności co do ich obniżek.
Jak podkreśla Krzysztof Wołowicz, analityk z banku BPS, za cięciem stóp przemawia to, że inflacja w naszym kraju spada, a w okresie spowolnienia gospodarczego mniejszy wpływ na jej wzrost będą miały chociażby ceny paliw, które zresztą akurat tanieją, czy wzrost płac. Tymczasem obniżki stóp mogłyby odblokować rynek kredytów bankowych, który jest w tej chwili sparaliżowany. Zdaniem Krzysztofa Wołowicza w przyszłym roku stopy procentowe w Polsce będą spadać kilka razy - w sumie o 1 pkt proc. do poziomu 5 proc.

Zniesienie podatku Belki. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa ZBP, rząd powinien przynajmniej częściowo zlikwidować 19-procentowy podatek od zysków z oszczędności. Jeżeli nie można znieść całego podatku, to przynajmniej nie powinny płacić go osoby oszczędzające długoterminowo, np. odkładające pieniądze na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. Rząd już przed rokiem deklarował zniesienie podatku Belki od 2009 roku. Jednak do tej pory nie zrobił nawet kroku w tym kierunku.

Bankowcy mają własny plan walki z kryzysem. Apelują o niższe stopy i zniesienie podatku BelkiZmiany w programie "Rodzina na swoim". Według Związku Banków Polskich rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych powinien zostać zmodyfikowany tak, by mogło z niego korzystać więcej osób. To pomogłoby uzyskać kredyt klientom, którzy w wyniku kryzysu zostali odcięci od kredytu we frankach szwajcarskich. ZBP domaga się, by okres, gdy państwo spłaca połowę odsetek od kredytu, został wydłużony z 8 do 10 lat. Poza tym z kredytu z dopłatą powinny mieć możliwość skorzystania nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, lecz także single.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się