Menu Region

Grenlandia: Referendum w sprawie zwiększenia autonomii

Grenlandia: Referendum w sprawie zwiększenia autonomii

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Wyspa stanowi część Danii i według sondaży jej mieszkańcy mają opowiedzieć się za zwiększeniem niezależności od Kopenhagi.
Grenlandia to największa wyspa świata, którą zamieszkuje niespełna 57 tysięcy osób - głównie potomków Inuitów i Duńczyków. Wyspa jest zależna od Danii, a przede wszystkim od płynących z niej funduszy. Rocznie to 400 milionów dolarów. To nie starcza jednak na rozwiązanie wielu problemów ekonomicznych i społecznych jakimi są alkoholizm, przestępstwa z użyciem przemocy i brak wykwalifikowanej kadry medycznej. Grenlandia liczy jednak na odkrycie bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, co ma przynieść jej spore zyski i pozwoli uniezależnić się od duńskich dotacji.

Za zwiększeniem autonomii opowiadało się w sondażach 47 procent społeczeństwa, przeciwko 31. Jeśli te wyniki potwierdzą się w referendum - wyspę z Danią będzie łączyć jedynie królowa Małgorzata II, polityka zagraniczna i obronna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się