Menu Region

Więcej zamienników na liście leków refundowanych

Więcej zamienników na liście leków refundowanych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
O 202 pozycje zostanie od nowego roku rozszerzona lista leków refundowanych. Pobierz pełną listę leków refundowanych.
Znajdą się na niej leki generyczne, czyli tańsze zamienniki leków oryginalnych, które kosztują obecnie od trzydziestu do nawet kilkuset złotych.

To znaczy, że pacjenci, którzy są chorzy na między innymi astmę przewlekłą, jaskrę lub ci z chorą prostatą, zapłacą za nie jedynie 3,20 zł.

- Dzięki zmianom na liście leków refundowanych pacjenci skorzystają z ponad 200 nowych zamienników. Większość leków stosowanych w chorobach przewlekłych będzie kosztować 3,20 zł - poinformowała wczoraj na konferencji minister zdrowia Ewa Kopacz.

Zmiany te spowodują wzrost wydatków budżetowych o blisko 200 mln zł rocznie. Poprzez takie działania ma zwiększyć się dostępność do leków, które niedawno weszły na rynek farmaceutyczny, co znaczy, że są nowoczesne.

Refundowane zostaną również leki na zespół nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD, u dzieci powyżej szóstego roku życia, chorobę Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelita), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (jest przewlekłym zapaleniem błony śluzowej odbytu lub jelita grubego).

Kopacz poinformowała również, że z listy leków refundowanych usunięto 65 pozycji. - Są to leki, których w obrocie już nie ma - stwierdziła. Jednak na ich miejsce pojawiły się nowe formy preparatów leczniczych, np. plastry zamiast tabletek dla chorych na alzheimera.

Minister zdrowia dodała również do listy leki na cztery nowe przewlekłe choroby: Pompego, czyli metaboliczną chorobę mięśni, mukopolisacharydozę typu VI i typu II (choroba dotycząca przemiany materii, występuje raz na 100 tysięcy przypadków), zaburzenia wzrostu dzieci w wieku od 2 do 16 lat z ciężkim pierwotnym niedoborem wzrostu i wysiękową postacią zwyrodnienia tkanki żółtej (uznawana jest za przyczynę ślepoty u osób po 50. roku życia).
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączone pliki:
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się