Św. Mikołaj z pomnika ma być patronem Chrzanowa

  Św. Mikołaj z pomnika ma być patronem Chrzanowa

  Anna Mazurek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Chrzanów w Małopolsce chce wystawić sobie pomnik św. Mikołaja. Na konkurs wpłynęły cztery projekty postumentu. Od jutra mieszkańcy miasta mają je oglądać i wybrać najlepszy.
  Zaś rajcy zwrócą się do Kościoła, aby święty został patronem miasta. Na konkurs projekty rzeźby przysłali artyści z Krakowa i Wieliczki.

  - Większość propozycji jest tradycyjna i stateczna - mówi dyrektor muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur. Komisja konkursowa ma problem z decyzją, więc o radę poprosi mieszkańców miasta.

  - Prawdopodobnie wystawimy jakąś księgę, w której mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie - rozmyśla głośno Zbigniew Mazur. Dopiero potem komisja zdecyduje, któremu artyście powierzyć zadanie stworzenia pomnika.

  A to nie lada wyzwanie , bo święty z postumentu ma stać się patronem miasta. Władze Chrzanowa rozpoczęły bowiem procedurę starania się o oficjalną mikołajową opiekę. Na taki pomysł wpadł burmistrz, a rajcy mu przyklasnęli.

  Po przegłosowaniu odpowiednich uchwał wysłali list do metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Gdy ten zaopiniuje ich prośbę pozytywnie, sprawa zostanie skierowana do samego Watykanu. Tam zajmie się nią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. To ona ostatecznie zdecyduje, czy nadać miastu opiekuna.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo