Menu Region

Citigroup dostanie 20 mld dolarów od rządu USA

Citigroup dostanie 20 mld dolarów od rządu USA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tom Bawden "The Times"

Prześlij Drukuj
Kolejny bank dostanie pomoc z pieniędzy podatników. Aby uchronić od bankructwa Citigroup, skarb państwa Stanów Zjednoczonych wpompuje w bank 20 mld dol. oprócz pomocy zagwarantowanej przez tzw. plan Paulsona służący do wykupu toksycznych aktywów trzymanych przez banki.
Na wieść o tym akcje banku zdrożały na otwarciu nowojorskiej giełdy aż o 50 proc. Saudyjski miliarder, książę Alwaleed bin Talal, planuje zwiększyć swój udział w akcjach największego do niedawna banku na świecie aż do 5 proc.

Udziały księcia Alwaleeda w Citigroup stopniały w ostatnim roku do poziomu poniżej 4 proc., po tym jak amerykański bank podniósł swój kapitał, pozyskując dodatkowe 50 mld dol. od funduszy inwestycyjnych oraz 25 mld od rządu Stanów Zjednoczonych. Arabski miliarder jest przekonany, że po odnotowanym w ciągu tego roku spadku o prawie 80 proc., akcje Citi są mocno niedoszacowane.

Według niego ostatni dopływ gotówki w połączeniu z ogłoszonym w ubiegłym tygodniu programem dalszego zmniejszenia zatrudnienia o 52 tys. pracowników pomoże odzyskać Citigroup pozycję potentata w branży usług finansowych.

W wydanym do publicznej wiadomości oświadczeniu książę wyraził pełne poparcie dla kierownictwa Citigroup, w tym również dla jego dyrektora zarządzającego Vikrama Pandita, który szefuje firmie od grudnia ubiegłego roku. Saudyjski miliarder napisał również, że bank "podejmuje wszystkie niezbędne kroki, które mają pozwolić mu sprostać wyzwaniom, przed jakimi stanęła światowa gospodarka". Wczoraj akcje Citigroup drożały nawet o 50 proc.

Citigroup ogłosił, że wykupi ostatnie swoje aktywa - o wartości 17,4 mld dol. - ulokowane głównie w ryzykownych funduszach inwestycyjnych. Część z nich zajmowała się operacjami na kredytach hipotecznych typu subprime, czyli dla osób bez stałych dochodów.

Citigroup oświadczył również, że uwzględni w swoim bilansie straty w wysokości 1,1 mld dol. z tytułu odpisów księgowych wynikających z utraty przez nie wartości. To zachwiało i tak już kruchym zaufaniem inwestorów i zepchnęło akcje Citigroup o kolejne kilkanaście procent w dół.

Podatnicy finansują banki


Coraz więcej instytucji finansowych przechodzi na garnuszek państwa. Bankructwo jednego banku mogłoby doprowadzić do reakcji łańcuchowej na całym świecie i całkowitego załamania się systemu finansowego. Lepiej więc wpompować dodatkowe pieniądze, niż pozwolić upaść bankom.

W ostatnim czasie z publicznej pomocy skorzystały takie giganty jak: ABN Amro, Fortis Group, Citigroup, AIG, BNP, Royal Bank of Scotland, Paribas, a nawet UBS czy Credit Suisse. W zamian za pomoc skarb państwa obejmuje pakiet akcji. Jeśli sytuacja się poprawi, to za kilka lat mogą być one sporo warte.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się