Menu Region

Chopin specjalnie do zażycia w klubie

Chopin specjalnie do zażycia w klubie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Stanisław Majerowski

Prześlij Drukuj
Wydawca płyty "Astigmatic Inspired by Chopin" uczynił wszystko, żebyśmy jej nie kupili. Na dowód - garść cytatów z materiału promocyjnego.
"Chopin występuje tu jako twórca - inspirator wykonawców, których utwory znajdą się w pozbawionej patosu i sztywnej powagi, jakie charakteryzują zwykle tego typu projekty, kompilacji".

Albo: "Dobór artystów zapewnił temu albumowi eklektyczną estetykę i silne odzwierciedlenie światowego ducha czasu". I jeszcze: "Wielu uczestniczących w projekcie artystów niedawno wydało swoje najnowsze płyty lub też zamierza to zrobić niebawem, co dodatkowo nadaje smak tej wyjątkowej kompilacji".


Ciesz się czytelniku, że nie jesteś dziennikarzem. Odpuść nam tę odrobinę frustracji przelaną na papier - i tym większą, że podrasowany elektronicznie Chopin to kawał naprawdę dobrej roboty.

Gdyby ktoś nie wiedział, że gwiazdorzy składanki wzięli na warsztat polsko-francuskiego geniusza fortepianu, w życiu by tego nie odgadł.

Preludia, nokturny i etiudy mistrza zostały tu rozłożone na czynniki pierwsze, jak starożytna taśma magnetofonowa, podrzucone do góry (żeby się dobrze wymieszały), a następnie na didżejską modłę zmontowane w rytmiczną całość, przeznaczoną na parkiet.

Jeden z nielicznych utworów, w których Chopin jest cytowany wprost, to kawałek "Chopin in Da Party", który zapodaje brazylijski didżej Amazing Clay. "Nadałem jego melodiom [konkretnie Etiudzie Rewolucyjnej - red.] smak Rio", zachwala latynoski wirtuoz.

Dla odmiany, najbardziej radykalny artysta Munk (Niemcy) w ogóle nie skorzystał z nut didżeja Chopina. "Szanuję monsieur Fryderyka. Yeah! I love him. (...) Był punkowym dandysem: anarchistą, który odmówił brania lekcji muzyki, żeby nauczyciel nie chełpił się zainspirowaniem go. Lubię go też za to, że wydawał na ciuchy więcej niż miał (...)

A ponieważ tak wysoce cenię Chopina, po prostu nie mogłem użyć sampli z jego muzyki, ani skopiować jego stylu. Z szacunku". Z szacunku dodajemy, że w dwóch (z 14 kawałków) wzięli udział Polacy: Aga Zaryan (gościnnie u Mr. Crime'a) i Maximilian Skiba ("Fantazja").

Astigmatic Inspired by Chopin, COSMOPOLIS/astigmatic, cena 39 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się