Menu Region

Prezydent podpisze nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu...

Prezydent podpisze nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Ustawa ta zwieksza do 50 tysięcy euro wysokość gwarancji dla depozytów bankowych.
Lech Kaczyński zapowiedział, że część przepisów uchwalonych przez Sejm zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent ma zastrzeżenia do ograniczenia przez ustawodawcę roli Narodowego Banku Polskiego w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Do tej pory bank centralny miał czterech przedstawicieli w Funduszu. Po trzech - Ministerstwo Finansów i Związek Banków Polskich. Po wejściu w życie przepisów, wszystkie te instytucje będą miały po dwóch przedstawicieli. Jedna osoba będzie mianowana przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego. NBP utraci też część ze swoich uprawnień kontrolnych.

Zdaniem eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Marcina Peterlika zwiększenie wysokości gwarantowanych depozytów bankowych to rozwiązanie, z którego skorzystają nieliczni. W ocenie eksperta niewiele osób ma depozyty w takiej wysokości, jednak wejście w życie nowych rozwiązań zwiększy zaufanie do banków. Obecnie kwota depozytu do tysiąca euro jest gwarantowana w całości, a w przedziale od tysiąca do 22 i pół tysiąca - gwarancja wynosi 90 procent.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się