Menu Region

Polskie sądy okręgowe i rejonowe do kontroli

Polskie sądy okręgowe i rejonowe do kontroli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Kiewlicz

2Komentarze Prześlij Drukuj
Dziś rozpoczyna się wielka akcja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ankieterzy sprawdzą 40 losowo wybranych sądów okręgowych i rejonowych w całym kraju.
Sądy będą sprawdzane pod kątem przyjazności dla interesantów. Sędziowie są oburzeni i sami zapowiadają własne kontrole.

Akcja do końca utrzymana jest w wielkiej tajemnicy, koordynatorzy chcą bowiem działać przez zaskoczenie. Tak więc ani sprawdzane sądy, ani pytania ankiety nie są znane. Możliwe za to, że oprócz petentów w sądach będą też przepytywani pracujący w nich urzędnicy.

Joanna Lora, koordynator projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zapewnia, że chodzi o to, aby prezesi sądów nie mogli wcześniej zapobiec ewentualnym wpadkom.

Jak udało nam się ustalić, ankieterzy będą pytali między innymi o to, czy sąd zapewnia wyczerpujące informacje, czy można się z nim kontaktować telefonicznie i mejlowo.

- Dobrym przykładem jest właśnie porozumiewanie się za pomocą poczty elektronicznej - twierdzi Lora. - Każdy sąd powinien oferować taką możliwość. Jednak z praktyki wiem, że tak nie jest i wiele osób nie wyobraża sobie nawet takiej formy kontaktu z tą instytucją - dodaje.

Ocenione zostaną też druki sądowe, czyli wysyłane do uczestników postępowania wezwania, pouczenia i ponaglenia. Ankieterzy będą ustalać, czy są zrozumiałe i nieskomplikowane. Sondaż ma ponadto ocenić budynki, w jakich znajdują się sądy - czy są windy i usprawnienia dla niepełnosprawnych oraz czy na ścianach znajdują się tablice informacyjne.

Ankieterzy sprawdzą również, czy sądy zapewniają podstawową pomoc interesantom, a nawet czy w budynkach są dystrybutory z wodą oraz ogólnodostępne bufety.

Ankieterami będą między innymi członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Naszym partnerem będzie Ministerstwo Sprawiedliwości - dodaje Joanna Lora. - To właśnie ten resort otrzyma pierwsze wyniki naszej ankiety. Posłużą one do ustalenia, co w pierwszej kolejności musi ulec naprawie w wymiarze sprawiedliwości.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Prawo dla wszystkich?

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marek Tyszkiewicz (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie przepisów regulaminu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Równość wobec prawa

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emeryt (gość)  •

Okręgowy Sąd w Łodzi VIII wydział emerytowi na odpowiedż daje 7 dni ,a ZUS odpowiada po4-5 miesiącach bez konsekwencji.

odpowiedzi (0)

skomentuj