Menu Region

Naukowcy źle pracują

Naukowcy źle pracują

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów

1Komentarz Prześlij Drukuj
Deklaracja minister nauki Barbary Kudryckiej o przekazaniu miliarda złotych subwencji naukowcom współpracującym z zakładami przemysłowymi ("Polska" 21.11.08) daje szansę na poważny przełom w polskiej nauce.
Na razie bowiem sytuacja jest zła. 80 proc. pracowników naukowych na naszych uczelniach kompletnie nie rozumie potrzeb przemysłu.

Co więcej - nawet nie próbuje ich poznać. Żyją w swoich wieżach z kości słoniowej, całkowicie odcięci od rzeczywistości, jaką jest wytwarzanie konkretnych urządzeń czy produktów. A najgorsze w tym wszystkim, że nie ma możliwości, by ich zmusić do bardziej realistycznego spojrzenia na swą pracę.

Tymczasem współpraca przemysłu i nauki przynosi same korzyści - i to obu stronom. Najlepszym przykładem jest mój zakład. W 2003 roku zapadła decyzja, by na Podkarpaciu stworzyć Dolinę Lotniczą.

Wykorzystaliśmy sytuację, że jeszcze od przedwojennych czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) w naszym regionie znajduje się większość polskiego przemysłu lotniczego. Na tej bazie zaczęliśmy tworzyć Dolinę Lotniczą, czyli sieć firm i instytucji, które współpracują ze sobą. Jaki przyniosło to efekt, najlepiej pokazują liczby.

W chwili startu pięć lat temu w naszym klastrze innowacyjnym (tak fachowo określa się sieć współpracujących jednostek w jednej dziedzinie) znajdowało się 18 firm zatrudniających 9 tys. osób i generujących sprzedaż o wartości 250 mln dol. Dziś to już 72 przedsiębiorstwa z 21 tys. pracowników i sprzedażą w wysokości ponad miliarda dolarów.

Ale ten postęp nie byłby możliwy bez współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi. Jednym z warunków, jaki należało na Podkarpaciu spełnić, by przyciągnąć inwestorów, było zapewnienie profesjonalnej siły roboczej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z technikami i uczelniami wyższymi.

Precyzyjnie im opisaliśmy, jakiego profilu wykształcenia potrzebują osoby zatrudniane w przemyśle lotniczym. Jeszcze cenniejsza okazała się współpraca z naukowcami. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki udało nam się uruchomić na Podkarpaciu materiałowe laboratorium lotnicze, jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie.
1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

naukowcy jako nauczyciele akademiccy

+37 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

malgorzata.academicus (gość)  •

Dla pelnego obrazu sytuacji na polskich uczelniach, przydala by sie jeszcze opinia Pana Marka Dareckiego na temat pracy NAUCZYCIELI akademickich w kontekscie umiejetnosci absolwentow polskich uczelni, zwlaszcza uczelni technicznych. Takie rozwiniecie tez wygloszonych w czasie panelu dyskusyjnego na tegorocznym majowym Kongresie Obywatelskim.

odpowiedzi (0)

skomentuj