Menu Region

Od instytucji parabankowych lepiej trzymać się z daleka

Od instytucji parabankowych lepiej trzymać się z daleka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarze "Polski" radzą: Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Potrzebuję kredytu gotówkowego na sfinansowanie ferii zimowych. Ale ostatnio w skrzynce znalazłam ulotkę firmy udzielającej szybkich pożyczek. Czy warto skorzystać z tej oferty?
Potrzebuję kredytu gotówkowego na sfinansowanie ferii zimowych. Ale ostatnio w skrzynce znalazłam ulotkę firmy udzielającej szybkich pożyczek. Czy warto skorzystać z tej oferty? Anna P., Wrocław

Jeśli nie miała pani kłopotów z bankami, spłacała do tej pory w terminie wszystkie kredyty, to korzystanie z takiej oferty jest kompletnie nieopłacalne. Instytucje kredytowe, często nazywane także parabankami, kuszą łatwością otrzymania pożyczki.

Zwykle nie wymagają potwierdzenia o zatrudnieniu i dochodach, historii kredytowej, nie sprawdzają klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a podpisanie umowy trwa ledwie kilka minut. Często zresztą pożyczkobiorca może umowę podpisać we własnym domu i od ręki otrzymać gotówkę.

Ale nic za darmo. Instytucje te mają bardzo wysokie realne roczne oprocentowanie. Jednak niechętnie o nim mówią. Przeważnie twierdzą, że pożyczka nie jest oprocentowana, a jedynie płaci się konkretną kwotę za dany okres zadłużenia. Tymczasem, jak wynika z naszych analiz, w istocie oprocentowanie takiego długu sięga od 100 proc. w skali roku do nawet kilkuset. Tyle że klient zwykle nie jest tego świadomy.

Korzystanie więc z usług firm pożyczkowych powinno być ostatecznością. Dużo tańszy jest kredyt bankowy. Zgodnie z obowiązującym prawem jego oprocentowanie nie może przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej NBP. To obecnie 30 proc. Jednak banki przeważnie nie podchodzą pod ten próg. W dodatku w większości instytucji finansowych nadal kredyt gotówkowy można otrzymać w kilkanaście minut od złożenia wniosku.

Masz pytanie, napisz do autorki: b.tomaszkiewicz@polskatimes.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się