Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę...

  Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę sprzed 500 lat

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Nowa wystawa na Zamku Lubelskim: Archeolodzy odkryli pisankę sprzed 500 lat
  1/6
  przejdź do galerii
  W poniedziałek na Zamku Lubelskim zostanie otwarta nowa wystawa. Zobaczymy na niej to, co odkryto przy budowie dróg i innych inwestycji.
  Wystawa "Uratowana przeszłość: Archeologia spod łyżki koparki" ma pokazać efekt aż 20 lat pracy Naukowo-Badawczego Centrum "Archeologiczna Służba Ratownicza" Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Niestety, do Lublina nie przywieziono oryginałów zabytków. Jedynie 35 plansz, na których zostały zaprezentowane kolorowe zdjęcia cennych obiektów.

  - Zobaczymy na nich na przykład pisankę ze Lwowa datowaną na XV/XVI wiek. To, że zachowała się tak stara skorupka gęsiego jaja, jest naprawdę niezwykłe - opowiada Marta Cyran z Działu Archeologii Muzeum Lubelskie go w Lublinie.

  Inna ciekawostka to urastający do rangi symbolu kafel piecowy, na którym obok siebie zostały umieszczone herby Litwy, Polski oraz Lwowa.

  Wystawa pokazuje efekty odkryć, do których być może nigdy by nie doszło, gdyby nie realizacja budowy dróg i innych inwestycji.

  - Muzeum Lubelskie jest pierwszym w Polsce, gdzie archeolodzy z Ukrainy pochwalą się wynikami prowadzonych na ogromną skalę ratowniczych badań archeologicznych - czytamy w zapowiedzi wystawy.

  Plansze będzie można oglądać na Zamku Lubelskim do końca października. Patronat honorowy nad wystawą objął Vasyl Pavlyuk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie. Opisy zdjęć są w dwóch językach: po ukraińsku i angielsku. Na potrzeby lubelskiej wystawy ma być wydany dodatkowy miniprzewodnik w języku polskim. Będzie rozdawany bezpłatnie.

  Podobne ratunkowe badania archeologiczne odbywają się także w Polsce. Były prowadzone m.in. przed rozpoczęciem prac przy obwodnicy Lublina.

  - Tylko w tym roku trafiło do nas ponad 15 tysięcy zabytków pochodzących z miejsc budowy S17 - zauważa Marta Cyran z Muzeum Lubelskiego. -Te obiekty wymagają jeszcze opracowania - dodaje.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mam dosc

  jasio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  K**** ale ludzie maja dobra prace przez 20 lat kopali i wreszcie wykopali jajo. Nie tak jak ja zapier...m od switu do nocy i nikt tego nie oglada nie ma zadnych wystaw a tu wykopali jajo i jest...rozwiń całość

  K**** ale ludzie maja dobra prace przez 20 lat kopali i wreszcie wykopali jajo. Nie tak jak ja zapier...m od switu do nocy i nikt tego nie oglada nie ma zadnych wystaw a tu wykopali jajo i jest sensacja Juz od tysiaca lat na naszej ziemi same jajazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to CUD, czy zwykłe JAJA?

  PiS Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  no własnie! Chyba nic innego jak zwykłe jaja!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co z tego

  i (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  i c z tej pisanki będą mieli ,nic tak jak na stole ,na zamku ;czarcia lapa ,zajrzyjcie do CZARCIEJ LAPY ,czy wzorują sie na histori Lublina

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie chrześcijaństwo

  Biblista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Pisanki to pogaństwo rodem ze starożytnego Babilonu tak jak króliczki i zajączki.To wszystko przygotowywano na pogańskie święto płodności Isztar czyli Wielkanoc i święcenie pokarmów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystawa Plansz???

  illa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  To jakieś nieporozumienie.Wystawa w takim miejscu jak Zamek Lubelski powinna być wystawą profesjonalną ,a więc pokazywać eksponaty a nie plansze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żuk na pewno bedzie w gościach

  pisanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Pierwszym gościem na wystawie będzie Żuk. Oczywiście przyjdzie oglądać pisanki a nie jak niektórzy twierdza Mieczkowską-Czerniak

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo