Menu Region

Partia KORWiN chce rozszerzenia wrześniowego referendum o...

Partia KORWiN chce rozszerzenia wrześniowego referendum o pytanie o przywrócenie kary śmierci

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Partia KORWiN chce rozszerzenia wrześniowego referendum o pytanie o przywrócenie kary śmierci Partia KORWiN chce rozszerzenia wrześniowego referendum o pytanie o przywrócenie kary śmierci

(© materiały prasowe)

W czwartek pod Pałacem Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele Partii KORWiN zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o rozszerzenie referendum o trzy pytania wcześniej zaproponowane przez Partię KORWiN, a także o pytanie o przywrócenie kary śmierci. Prezydent Andrzej Duda w specjalnym oświadczeniu ma ogłosić swoją decyzję ws. wniosku o rozszerzenie referendum.
- Wielkimi krokami zbliża się referendum Bronisława Komorowskiego zarządzone na 6 września – rozpoczęła Agata Banasik, szefowa kampanii referendalnej Partii KORWiN. - Przypominaliśmy już panu Bronisławowi Komorowskiemu, że pierwsze pytanie w tym referendum jest niekonstytucyjne, z drugiego pytania nic nie wynika, a trzecie pytanie jest już po prostu nieaktualne. W związku z tym my, Partia KORWiN, już ponad miesiąc temu proponowaliśmy prezydentowi dopisanie trzech naszych pytań.


Partia KORWiN 2 lipca złożyła do kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o dopisanie trzech bardzo ważnych punktów do referendum. Pytania brzmią:
1. Czy jest Pani/Pan za likwidacją podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych?
2. Czy jest Pani/Pan za likwidacją przymusu ubezpieczeń społecznych?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zakazu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego?

- Pan prezydent Komorowski nie odniósł się do naszej propozycji, natomiast dzisiaj pan prezydent Duda będzie odnosił się do propozycji PiS-u, w związku z tym my przypominamy nasz poprzedni wniosek, ale również składamy panu prezydentowi Dudzie wniosek o następującej treści: „W związku ostatnimi tragicznymi wydarzenia, które miały miejsce w Kamiennej Górze, zwracamy się z prośbą o jak najszybsze rozszerzenie referendum ogólnokrajowego o pytanie w sprawie przywrócenia kary śmierci, które brzmiałoby: Czy jest Pan/Pani za przywróceniem kary śmierci jako najwyższego wymiaru kary?”. Mamy nadzieję, że prezydent Duda nie będzie równie arogancki jak prezydent Bronisław Komorowski i odniesie się do naszej prośby – mówiła Agata Banasik, szefowa kampanii referendalnej Partii KORWiN.

- Miała miejsce tragedia – zginęła dziesięcioletnia dziewczynka. I to była sytuacja bardzo jednoznaczna, wiadomo kto jest sprawcą, wiadomo, w jaki sposób została popełniona ta zbrodnia – mówił poseł Przemysław Wipler. - Bardzo wielu Polaków, zdecydowana większość Polaków uważa, że w polskim prawie powinna być możliwość wymierzania również najsurowszej kary, jaką jest kara śmierci. Uważamy, że pan prezydenta Duda, który dzisiaj zadecyduje albo o rozszerzeniu referendum rozpisanego na 6 września, albo o rozpisaniu dodatkowego referendum łącznie z wyborami rozpisanymi na 25 października, powinien uwzględnić klasyczny postulat jego rodzimego środowiska, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość, Lech Kaczyński i Jarosław Kaczyński podnosili postulat przywrócenia kary śmierci, to było w ich planach, programach. To jest dobry moment, żebyśmy zobaczyli, ile są warte tego rodzaju postulaty w sytuacji, w której ta formacja może mieć większość, jej prezydent na pewno nie zawetuje tego rodzaju projektu. Dlatego apelujemy do prezydenta Dudy po pierwsze, by uwzględnił ważne, realne pytania, dotyczące spraw ważnych dla Polaków, które ponad miesiąc temu zaproponowała Partia KORWiN, do tych pytań dodajemy kolejne – dotyczące przywrócenia kary śmierci.

- Proszę państwa, ja siedziałem parę razy za komuny w więzieniu i wiem, że spora część bandytów boi się kary śmierć – mówił europoseł Janusz Korwin-Mikke, prezes Partii KORWiN. - Ludzie, którzy znieśli karę śmierci mają krew na rękach. Zniesienie kary śmierci to jest zabójstwo, to jest pomoc mordercom. Bo mordercy przestali się bać. Karę śmierci oczywiście trzeba przywrócić. Przypominam, że przez zniesienie kary śmierci był problem z panem Trynkiewiczem(…). Ja, jako poseł, domagałem się powieszenia pana Trynkiewicza 25 lat temu, tego nie zrobiono. Zniesienie kary śmierci jest zachętą dla morderców. Jak można w kraju chrześcijańskim znieść karę śmierci? Pismo Święte mówi wyraźnie: „A gdyby ktoś bliźniego swego umyślnie zasadziwszy się podstępem zabił, i od ołtarza Mego weźmiesz go - i zabijesz!”. I nie ma tutaj żadnej dyskusji. Przywrócenie kary śmierci nie tylko z powodów religijnych, ale też czysto świeckich, jest koniecznością. Zabójstwo w afekcie, zabójstwo na ulicy, to jest co innego - mówimy o morderstwie, kodeks karny nie zna pojęcia morderstwa, trzeba wprowadzić to pojęcie – czyli zabicie człowieka umyślnie, i za to powinna być kara śmierci.

Po konferencji poseł Przemysław Wipler złożył wniosek Partii KORWiN o rozszerzenie referendum do kancelarii prezydenta.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Chyba już czas...

+12 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

abcd (gość)  •

Chyba już czas zapytać społeczeństwo w tej sprawie!

odpowiedzi (0)

skomentuj