Prof. Henryk Skarżyński: Telemedycyna to czysta oszczędność...

  Prof. Henryk Skarżyński: Telemedycyna to czysta oszczędność czasu i pieniędzy

  Bogusław Mazur

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Z prof. dr hab. n. med. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, twórcą Światowego Centrum Słuchu rozmawia Bogusław Mazur.
  Prof. dr hab. n. med. Henrykiem Skarżyński

  Prof. dr hab. n. med. Henrykiem Skarżyński ©

  Nie tak dawno odbyło się spotkanie z cyklu „POLAKÓW ZDROWIA PORTRET WŁASNY 2015” z udziałem Ministra Zdrowia, Pana Mariana Zembali. Jednym z kluczowych tematów była telemedycyna. Czy rzeczywiście już wkrótce pacjent będzie mógł większość konsultacji medycznych odbyć zdalnie, bez konieczności odbywania niekiedy długich podróży?
  Podczas spotkania Pan Minister Marian Zembala wraz z zespołem pokazał wykorzystanie telemedycyny na poziomie regionalnym. Z naszego doświadczenia od 15 lat wiemy, że te nowoczesne formy wykorzystania technologii teleinformatycznych w medycynie mają głęboki sens. Telemedycyna we współczesnym wydaniu może mieć zasięg lokalny, regionalny, krajowy i międzynarodowy.
  Cieszy mnie, jako praktyka w tym zakresie, że zaczynamy mówić o tych formach, jako realnych szansach na niezwykle istotną pomoc, którą można uzyskać bez uciążliwych, a czasem wręcz niemożliwych do odbycia podróży, kolejek itd.

  Podczas spotkania pokazano obserwatorom jak może działać system konsultacyjny pomiędzy gabinetem lekarza rodzinnego w regionie dużego ośrodka i jak szybko można podjąć właściwe decyzje - widząc wyniki badania pacjenta, mogąc z nim odbyć rozmowę taką samą jakby był w gabinecie. Można zaordynować badania uzupełniające i podjąć właściwe decyzje, które często mogą ratować nie tylko zdrowie, ale w przypadku chorób serca i życie pacjenta.

  Czy rzeczywiście trzeba pokazywać korzyści płynące z wykorzystania telemedycyny?
  To był dobry pokaz i było to potrzebne, by telemedycyna nie była tylko zajęciem dla entuzjastów. Nieprzypadkowo otrzymaliśmy w ubiegłym roku nagrodę główną Grand Prix w Monte Carlo za pierwszą na świecie Krajową Sieć Teleaudiologii. Jestem przekonany, że teraz te sprawy ruszą z miejsca. Jak ocenili wszyscy zebrani na tym spotkaniu - taka forma kontaktów z zapisem elektronicznym całej usługi to bardzo dobra i szybka forma udzielenia pomocy oraz udokumentowania cyfrowego całej konsultacji na znacznie wyższym poziomie niż obecnie.
   
  Jakie są główne korzyści z zastosowania rozwiązań telemedycznych?
  Tak podczas spotkania, jak i z mojej codziennej praktyki wiem, że tych korzyści z wykorzystania telemedycyny jest wiele. Jedną z nich jest możliwość włączenia się podczas konsultacji kilku specjalistów. U nas na przykład może to być lekarz, inżynier kliniczny, psycholog, logopeda czy pedagog. Gdyby pacjent chciał dotrzeć do tych specjalistów po kolei, to w najlepszym razie mogłoby mu to zająć cały dzień i to w bardzo dobrze zorganizowanym ośrodku. Jak można by te usługi rozliczyć u kilku specjalistów w tym samym dniu, w tym samym ośrodku w NFZ – to bardzo trudny problem lub nawet niemożliwe zadanie. Czy wyjściem byłaby jednodniowa hospitalizacja? Pewnie tak, ale wtedy mnożymy hospitalizacje, tracimy czas na tworzenie dokumentacji, a nie poświęcamy go na rzecz najważniejszą – a więc na zdrowie pacjenta.

  Te korzyści można by mnożyć. Jest ich wiele, ze znacznie niższymi kosztami włącznie. Zarówno po stronie pacjenta, jak i systemu ochrony zdrowia.

  Jakie najważniejsze warunki muszą być spełnione, aby telemedycyna mogła się rozwijać?
  Warunkiem, który musi być spełniony jest zmiana w ustawie o zawodzie lekarza, gdzie jest zapisane, że musi on osobiście zbadać pacjenta. Czy to oznacza, że musi go fizycznie dotknąć? Czy odsłuchanie pracy serca przez połączony stetoskop z komputerem, to nie jest badanie osobiste? Czy oglądanie jego EKG lub widoku jego ucha na ekranie, to nie jest badanie osobiste? Uważam, że jest, ale trzeba to szybko zweryfikować, aby telemedycynę wykorzystać jak najszybciej w diagnostyce, a zwłaszcza w rehabilitacji. To powinny być początki powszechnej telemedycyny.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podziękowania dla profesora Henryka Skarżyńskiego

  Maja81F (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Panie Profesorze, bardzo Panu DZIĘKUJĘ! za pomoc w przywróceniu słuchu mojego synka :D
  Chciałabym między innymi w ten właśnie sposób podziękować za to, że Maciek będzie mógł w końcu normalnie żyć...rozwiń całość

  Panie Profesorze, bardzo Panu DZIĘKUJĘ! za pomoc w przywróceniu słuchu mojego synka :D
  Chciałabym między innymi w ten właśnie sposób podziękować za to, że Maciek będzie mógł w końcu normalnie żyć i dorastać w społeczeństwie. Proszę państwa, dziecko, które jest prawie zupełnie głuche, praktycznie nie ma możliwości normalnego dorastania, jest zepchnięte na margines. Dzięki Profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu moje dziecko słyszy! :))) zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »