Zawieszono proces jednego z zabójców Popiełuszki

  Zawieszono proces jednego z zabójców Popiełuszki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualności

  Zenon Płatek nie może na razie być sądzony za kierowanie zabójstwem księdza Jerzego Popiełuszki z powodu złego stanu zdrowia. Taką opinię, na wniosek Sądu Okręgowego w Warszawie, wydali biegli.
  Sędzia Wojciech Małek poinformował, że sąd co jakiś czas zwraca się do biegłych z prośbą o opinię. Proces Płatka zawieszono w 2000 roku z powodu choroby. Według ostatniej opinii biegłych, oskarżony nie może uczestniczyć w postępowaniu przed sądem przez najbliższe 3 miesiące. Zdaniem rzecznika sądu, z opinii wynika, że niewykluczone, iż w przyszłości stan zdrowia oskarżonego pozwoli na wznowienie procesu.

  Generał SB Zenon Płatek był szefem IV departamentu MSW, zwalczającego w PRL Kościół katolicki. Razem z Płatkiem sądzony był generał Władysław Ciastoń, w 1984 roku - szef SB i wiceszef MSW. Śledztwo wszczęto w 1990 roku po tym, jak skazani w procesie toruńskim zeznali, że przełożeni polecili im, by Popiełuszko zamilkł. Z powodu braku dowodów Ciastoń został w 2002 roku uniewinniony.

  W procesie toruńskim skazani zostali Adam Pietruszka, Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Wszyscy są już na wolności.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo