Menu Region

Bond o różnych kolorach skóry

Bond o różnych kolorach skóry

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Angielski matecznik Jamesów Bondów, czyli działający za granicą wywiad MI6, także chce mieć agentów o kolorze skóry poprawnym politycznie.
W tym tygodniu rozpoczęto na Wyspach kampanię rekrutującą przyszłych oficerów wywiadu spośród mniejszości etnicznych. MI6 poza białymi potrzebuje też agentów ciemnoskórych, o azjatyckich rysach albo wyglądających na Arabów. Szef akcji rekrutacyjnej, którego personalia są utajnione, twierdzi, że od czasów zimnej wojny bardzo zmieniły się zagrożenia, z którymi musi zmagać się wywiad. Teraz działalność agencji musi być bardziej dopasowująca się do sytuacji.

Jak powiedział gazecie "Daily Telegraph" kadrowy MI6 przedstawiający się tylko jako John, teraz 10 proc. rekrutów, którzy zostaną poddani szkoleniu, powinno pochodzić z mniejszości narodowych.
Zaś 35 proc. mają stanowić kobiety. W bliźniaczej jednostce MI5, działającej na terenie samego Zjednoczonego Królestwa, pracownic w składzie ma być nawet połowa. Po raz pierwszy szeroką akcję werbunku nowego narybku na Jamesów Bondów wywiad MI6 rozpoczął dwa lata temu.

Z zestawu kryteriów tyczących się cech przyszłych agentów królewskiego wywiadu wynika, że wykreowany przez pisarza Iana Fleminga, a potem serię filmów kinowych agent 007 Jej Królewskiej Mości to przeżytek historii. James Bond stworzony przez Pierce'a Brosnana czy Daniela Craiga byłby zbyt wysoki jak na prawdziwego szpiega. Za bardzo rzucałby się w oczy. Nowe zasady tyczące się pracowników wydziału krajowego wywiadu MI5 wyraźnie precyzują, że kandydaci starający się o pracę agentów terenowych nie mogą być wyżsi niż 1,8 m.

James Bond w spódnicy, czyli agentka brytyjskiego wywiadu, nie powinna mieć z kolei więcej niż 1,73 m wzrostu. Program werbunkowy MI5 zakłada przyjęcie do pracy dodatkowo tysiąc osób. Całkowita liczba pracowników kontrwywiadu ma zostać podniesiony się do 3000. Ogłoszenia zachęcające kandydatów o różnych kolorach skóry do zgłoszenia się do pracy w brytyjskim wywiadzie zagranicznym pojawiły się w tym tygodniu na internetowej stronie MI6, a potem w dziennikach, tych czytanych przez mniejszości etniczne. To pierwsze taka akcja werbunkowa wywiadu Zjednoczonego Królestwa w 99-letniej historii służb specjalnych.

Tak naprawdę jednak wywiad wcale nie szuka filmowych Bondów biegających z pistoletem, skaczących przez okna, uwodzących kobiety i pijących martini ale ludzi do wykonywania w miarę bezpiecznej pracy za granicą. Przede wszystkim poszukiwane są osoby dyskretne i mające dobre relacje z otoczeniem. To one mają znajdować potem przyszłych szpiegów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się