Menu Region

"Ratuj maluchy" kontra autorka reformy oświaty

"Ratuj maluchy" kontra autorka reformy oświaty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Rodzice z akcji "Ratuj maluchy", którzy od miesięcy usiłują zablokować reformę obniżającą wiek szkolny, podważyli wiarygodność prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.
"Wychowanie i edukacja sześciolatków powinny przebiegać zgodnie z założeniami wychowania przedszkolnego" - to opinia nie rodziców protestujących przeciw posłaniu w 2009 roku sześciolatków do szkoły, ale czołowej ekspertki Ministerstwa Edukacji.

Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska to znana pedagog i główna autorka podstaw programów nauczania, z których za rok mają się uczyć sześciolatki. Rodzice opublikowali fragmenty książki "Program wychowania i kształcenia sześciolatków", którą w 2005 roku wraz z dwoma innymi autorkami - Ewą Zielińską i Gustawą Grabowską - opublikowała pani profesor.

Można w niej wyczytać m.in., że: "rozpoczynanie nauki szkolnej bez pełnej dojrzałości szkolnej jest dla dziecka katastrofą", a także że sześciolatek ma słabo ukształtowane "ja" i sporo kłopotów z wyrażaniem słowami tego, co dla niego ważne.

Jest też mowa o tym, że sześcioletnie dzieci i młodsze przedszkolaki mogą się uczyć czytać, ale nie powinny jednocześnie rozpoczynać nauki pisania. Jak czytamy - "powodem rozdzielenia nauki czytania i pisania jest specyfika kształtowania się sprawności manualnej".

Autorki piszą, że sześcioletnie dziecko musi mieć dostosowane do swoich potrzeb toalety: "przedszkolne muszle klozetowe są dostosowane do wzrostu dzieci, ale w szkole bywa inaczej i warto to zmienić".

- Jak się czyta, co profesor Gruszczyk-Kolczyńska myśli o posyłaniu sześciolatków do szkoły, to trudno zrozumieć, dlaczego podjęła się tej reformy, dla mnie to niewiarygodne - krytykuje Tomasz Elbanowski z akcji "Ratuj maluchy".

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się