"Ratuj maluchy" kontra autorka reformy oświaty

  "Ratuj maluchy" kontra autorka reformy oświaty

  Magdalena Kula

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rodzice z akcji "Ratuj maluchy", którzy od miesięcy usiłują zablokować reformę obniżającą wiek szkolny, podważyli wiarygodność prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.
  "Wychowanie i edukacja sześciolatków powinny przebiegać zgodnie z założeniami wychowania przedszkolnego" - to opinia nie rodziców protestujących przeciw posłaniu w 2009 roku sześciolatków do szkoły, ale czołowej ekspertki Ministerstwa Edukacji.

  Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska to znana pedagog i główna autorka podstaw programów nauczania, z których za rok mają się uczyć sześciolatki. Rodzice opublikowali fragmenty książki "Program wychowania i kształcenia sześciolatków", którą w 2005 roku wraz z dwoma innymi autorkami - Ewą Zielińską i Gustawą Grabowską - opublikowała pani profesor.

  Można w niej wyczytać m.in., że: "rozpoczynanie nauki szkolnej bez pełnej dojrzałości szkolnej jest dla dziecka katastrofą", a także że sześciolatek ma słabo ukształtowane "ja" i sporo kłopotów z wyrażaniem słowami tego, co dla niego ważne.

  Jest też mowa o tym, że sześcioletnie dzieci i młodsze przedszkolaki mogą się uczyć czytać, ale nie powinny jednocześnie rozpoczynać nauki pisania. Jak czytamy - "powodem rozdzielenia nauki czytania i pisania jest specyfika kształtowania się sprawności manualnej".

  Autorki piszą, że sześcioletnie dziecko musi mieć dostosowane do swoich potrzeb toalety: "przedszkolne muszle klozetowe są dostosowane do wzrostu dzieci, ale w szkole bywa inaczej i warto to zmienić".

  - Jak się czyta, co profesor Gruszczyk-Kolczyńska myśli o posyłaniu sześciolatków do szkoły, to trudno zrozumieć, dlaczego podjęła się tej reformy, dla mnie to niewiarygodne - krytykuje Tomasz Elbanowski z akcji "Ratuj maluchy".

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo