Menu Region

Gumowy Sarkozy żartuje, że za 200 euro Czech przeżyje 4 lata

Gumowy Sarkozy żartuje, że za 200 euro Czech przeżyje 4 lata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Słapek

Prześlij Drukuj
Czeskie przygotowania do przejęcia prezydencji w Unii Europejskiej znalazły się na ostatniej prostej. Kierunek, w którym Europa będzie podążać pod przewodnictwem Pragi, może wskazywać dzisiejsza konferencja w stolicy Czech.
Jest ona poświęcona stosunkom Unii ze Stanami Zjednoczonymi. W konferencji UE - USA zatytułowanej "Czas na refleksje" wezmą udział m.in. ambasador USA w Czechach Richard W. Graber oraz dyrektor unijnego sekretariatu do spraw obrony Claude-France Arnould. Nie ma zatem wątpliwości, że spotkanie w znacznej części poświęcone będzie amerykańskiej tarczy antyrakietowej i związanymi z nią kontrowersjami.

Proamerykański prezydent Czech Vaclav Klaus chce wzmocnić więzi USA z Europą, nadwyrężoną przez opór niektórych państw zachodnich wobec drażnienia Rosji tarczą antyrakietową w Czechach i Polsce. Są nawet plany zaproszenia Baracka Obamy do Pragi na pierwszy szczyt Unii pod przewodnictwem Czech. Zmieniłoby to Pragę w miejsce spotkania nowego prezydenta USA z przywódcami Unii Europejskiej.

- Bardzo chcemy, aby do takiego spotkania doszło jeszcze przed planowanym na kwiecień szczytem państw NATO - mówił na początku listopada premier Mirek Topolanek. Ambitne plany Czech mogą jednak natrafić na opór Francji, która przewodniczy Unii do końca grudnia. Nicolas Sarkozy nie zamierza oddać władzy. Na szczycie państw G20 w Waszyngtonie wyrwało mu się nawet, że na następnym takim spotkaniu też pojawi się w charakterze przewodniczącego Unii.

Sarkozy ma możliwość dopięcia swego. Furtką dla niego jest tzw. unijna trójka. Tworzą ją obecne, przeszłe i przyszłe państwa przewodniczące UE. W tym wypadku stanowią ją Czechy, Francja i Szwecja, która przejmie przewodnictwo w drugiej połowie 2009 r. Sarkozy może więc zachować swe wpływy jeszcze nawet przez rok. Brutalna kampania dyskredytująca przeciwnika już się zaczęła. We francuskich mediach Czechy i ich przewodnictwo w UE są coraz częściej obśmiewane.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się