Menu Region

Odszkodowania za represje w stanie wojennym

Odszkodowania za represje w stanie wojennym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Kiewlicz

3Komentarze Prześlij Drukuj
Ponad 400 wniosków o odszkodowania od osób, które uważają, że były represjonowane w stanie wojennym, trafiło do gdańskiego sądu okręgowego. To na razie rekord.
W Warszawie odnotowano dotychczas 300 wniosków, w Krakowie - 220. W całym kraju wniosków może być nawet ponad tysiąc, zwłaszcza że listy wciąż spływają do sądów.

Osoby, które były internowane w stanie wojennym, mogą liczyć nawet na 25 tys. zł odszkodowania. To kwota maksymalna. Jej wysokość każdorazowo będzie ustalał sąd.

Termin składania wniosków dla internowanych upłynął co prawda w poniedziałek, ale nie wszystkie sądy uporały się z ich liczeniem. Wiadomo już jednak, że do warszawskiego sądu wpłynęło ok. 300 wniosków. Dokładną liczbę poznamy dopiero w przyszłym tygodniu.

W Krakowie też ciągle trwa liczenie - teraz jest ich ok. 220, z czego 90 przyszło w tym tygodniu. - Czekamy jeszcze, aż nadejdą wnioski wysyłane pocztą. Najwięcej osób składa wnioski w ostatniej chwili - twierdzi rzecznik wydziału karnego krakowskiego sądu, sędzia Rafał Lisak. - Czasem są one zupełnie bezzasadne. Na przykład od osoby, która została zatrzymana do kontroli drogowej, bo przekroczyła granicę ówczesnego województwa krakowskiego.

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynęło dotychczas ok. 400 wniosków. Tam także największe oblężenie było w ostatnich dniach. - Spodziewamy się jednak, że ta liczba jeszcze się zwiększy - mówi sędzia Rafał Terlecki, rzecznik gdańskiego sądu. Jak twierdzi Instytut Pamięci Narodowej, prawo do odszkodowania ma ok. 30 tys. osób skazanych i 9732 internowanych.

Według Alicji Kowalczyk, prezes stowarzyszenia Solidarni z Kolebki zrzeszającego byłych członków opozycji w Stoczni Gdańskiej, wiele osób, którym takie odszkodowanie się należy, "już dawno machnęło na nie ręką". - W 1981 r. tylko w stoczni było prawie 15 tys. członków Solidarności- podkreśla Kowalczyk.

Jej zdaniem jest też mnóstwo przykładów odrzucania wniosków przez sądy. - Jeden z naszych kolegów siedział w Kwidzynie, gdzie milicja i straż więzienna przeprowadziły brutalną pacyfikację obozu internowania dla działaczy Solidarności. Tymczasem sąd wysłał go na badania psychiatryczne - mówi Kowalczyk.

Byłych działaczy opozycji oburza także fakt, że to sądy decydują, jaka suma należy się za działalność opozycyjną. - Czy sąd powinien wyceniać, ile kosztowała walka o niepodległość? Czy kiedy dostawałem paczki z zagranicy, a nie z Kościoła, to mam dostać mniej pieniędzy, bo zagraniczne paczki były lepsze? - zastanawia się Wiesław Brycki z Konwentu Seniorów NSZZ "Solidarność".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wszyscy pozjadali swoje rozumki

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

"dziewcko solidarności" (gość)  •

Czy Państwo, którzy twierdzą, że to niemoralne wzięli pod uwagę, ze z głodu umierają dawni działacze? Nie występują po odszkodowania ludzie, którzy mają wystarczającą na godne życie ilość pieniędzy! Moi rodzice obydwoje byli skazani i więzieni, teraz musimy liczyć każdy grosz, żeby się nie zatopić w długach. Pewnie na to też znajdziecie odpowiedź, bo przecież każdemu jest ciężko, ale, np moja babcia wpadła w chorobę psychiczną, bo moja mama siedziała w więzieniu, mój tata nie skończył szkoły, bo siedział, w ogóle tak nam się życie pokiełbasiło, prze te nieszczęsne lata 80, czy to nie jest wystarczające uzasadnienie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odszkodowania za represje

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

feanor3 (gość)  •

Bohaterstwo za pieniądze. Coraz więcej kombatantów, coraz mniej normalnych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

działacze

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

eliza (gość)  •

oto prawdziwa twarz "polskich" weteranów walki o niepodległość

odpowiedzi (0)

skomentuj