Menu Region

Na unijnych lotniskach nie będzie nowoczesnych skanerów

Na unijnych lotniskach nie będzie nowoczesnych skanerów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Nie będzie na razie obowiązkowych, nowoczesnych skanerów na unijnych lotniskach, które dokładnie prześwietlają ubranie człowieka, niejako rozbierając go na ekranie. Komisja Europejska wycofała się z kontrowersyjnego pomysłu, przeciwko któremu protestowali europosłowie, oraz przedstawiciele organizacji broniących praw człowieka.
Bruksela zaproponowała wykorzystanie urządzeń, emitujących milimetrowe fale elektromagnetyczne, tłumacząc to koniecznością podwyższenia standardów bezpieczeństwa. Nowoczesne skanery, które są już między innymi na lotnisku w Amsterdamie, pozwalają na dokładniejsze sprawdzenie podróżnych i wykrycie metalowych przedmiotów, czy materiałów wybuchowych.

Komisja chciała, by te urządzenia zostały zainstalowane także na lotniskach w całej Unii. Pojawiły się jednak głosy sprzeciwu. Skanery nie sprawią, że będziemy bezpieczniejsi, ale nadzy. Zaglądanie pod ubrania narusza prywatność i godność ludzką - tak z kolei argumentowali deputowani.

Komisja Europejska broni swojego pomysłu, ale na razie wstrzymuje się z realizacją bo - jak tłumaczy - potrzebuje więcej czasu, by przeanalizować korzyści płynące z dopuszczenia skanerów na unijne lotniska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się