Menu Region

Prąd zdrożeje, bo kopalnie podniosą ceny węgla

Prąd zdrożeje, bo kopalnie podniosą ceny węgla

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Energetycy alarmują, że polskie kopalnie chcą 50-procentowych podwyżek cen węgla. Za podwyżki zapłaci klient, który w przyszłym roku będzie musiał zapłacić za prąd nawet o 15 proc. więcej.
Kopalnie chcą, by w przyszłym roku tona węgla kosztowała ok. 250 zł, podczas gdy obecnie elektrownie płacą od 150 do 160 zł.

Tymczasem na światowych rynkach ceny węgla spadają. Obecnie za tonę tego surowca w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) trzeba zapłacić ok. 100 dolarów, czyli od 250 do 270 zł (w zależności od kursu dolara).

To ponad połowę mniej niż na początku lipca, kiedy za tonę trzeba było zapłacić ponad 211 dol., czyli ok.
430 zł. Na świecie ceny węgla spadają, bo spowalniająca gospodarka ogranicza zużycie surowców energetycznych. Poza tym podobnie jak w przypadku ropy naftowej cena węgla była zawyżona przez inwestycje spekulacyjne.

Przedstawiciele polskich kopalni, podnosząc ceny, twierdzą, że nawet po podwyżce polski węgiel będzie tańszy.

- Nasze elektrownie kupują dzisiaj węgiel poniżej cen światowych - tłumaczy Zbigniew Madej z Kompanii Węglowej. Tymczasem koszty wydobycia tego surowca rosną. Więcej trzeba dziś płacić górnikom, drożeją specjalistyczny sprzęt i surowce niezbędne do pracy pod ziemią (np. stal). - Przy starych cenach wydobycie węgla przestanie się opłacać - dodaje Madej.

Wszystko wskazuje więc na to, że podwyżki cen węgla dla energetyki są nieuniknione, co oznacza, że wzrosną nasze rachunki za prąd. O ile, dowiemy się po zakończeniu negocjacji spółek górniczych z energetykami.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wspierają pijaczków

+4 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marc (gość)  •

Dawac tym pijaczkom z kopaln jeszcze wiecej kasy i przywileji to cena ktorego nie da sie juz weksportowac wzrosnie o 200 %

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kalizm

+9 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Kopalnie podnoszą cenę węgla do poziomu rynkowego - źle. Elektrownie podnoszą ceny dla przemysłu (kopalniom też) - dobrze.

odpowiedzi (0)

skomentuj