Menu Region

"Jednolity patent bardziej niebezpieczny niż ACTA. Polska na...

"Jednolity patent bardziej niebezpieczny niż ACTA. Polska na tym straci"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Dopiero co udało się zażegnać zagrożenie ze strony ACTA, a już pojawiają się kolejne Dopiero co udało się zażegnać zagrożenie ze strony ACTA, a już pojawiają się kolejne

Dopiero co udało się zażegnać zagrożenie ze strony ACTA, a już pojawiają się kolejne (© AP Photo/Christian Lutz)

- Tylko NFZ może stracić w ciągu pięciu lat blisko 2 mld zł. Krajowy przemysł farmaceutyczny poniesie wskutek przystąpienia do systemu jednolitej ochrony patentowej gigantyczne koszty. Tak samo będzie w innych sektorach polskiej gospodarki, w których innowacje odgrywają istotne znaczenie. Z prof. Stanisławem Sołtysińskim i prof. Tomaszem Siemiątkowskim rozmawia Agaton Koziński.
Podczas prezydencji Polska forsowała wprowadzenie jednolitego patentu unijnego. Teraz jesteśmy o krok od jego przyjęcia. Czy to będzie sukces polskiej prezydencji?
Stanisław Sołtysiński: Z dzisiejszej perspektywy to brzmi jak zaproszenie do żartu. To nie będzie sukces ani Polski, ani Unii. Jest wiele poważnych zastrzeżeń co do sposobu zrealizowania tej koncepcji. Co do zasady jest ona słuszna, ale nawet dobre pomysły muszą być dobrze wykonane. Przeciwko tej koncepcji protestują środowiska gospodarcze i naukowe nie tylko w Polsce.

Tomasz Siemiątkowski: Polska wzięła tzw. europejski pakiet patentowy na sztandary naszej prezydencji, nie mając najmniejszego rozeznania co do rozwiązania, które chce wspierać czy wręcz lansować. Stało się tak dlatego, że przed decyzją polityczną nie przeprowadzono w środowisku ekspertów rozpoznania problemu, nie mówiąc już o profesjonalnej analizie czy poważnych badaniach. Po raz kolejny zadziałał syndrom europejskiej legislacyjnej błyskotki, która porwała pozostających ignorantami decydentów. Dzisiaj okazuje się, że te rozwiązania to, z polskiej perspektywy, tylko straty.

Gdzie tkwi problem?
S.S.: Po pierwsze, w konsekwencji wprowadzenia europejskiego patentu mielibyśmy do czynienia z trzema rodzajami praw patentowych. Krajowymi, patentem monachijskim, który jest wiązką patentów krajowych, i w końcu z jednolitym patentem europejskim. Z taką wielością praw wyłącznych nie mamy do czynienia na żadnym z rynków, na których powinniśmy się wzorować.

T.S.: Ta wielość w zakresie ochrony prawnej połączona z niedookreślonymi relacjami pomiędzy poszczególnymi rodzajami praw patentowych negatywnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo prawne, ale również na rozwój Polski i innych słabszych technologicznie członków UE w innowacyjnych obszarach gospodarki.

Nie ma hierarchii między tymi patentami?
S.S.: Treść tych praw wyłącznych będzie niemal identyczna, ale mogą się na siebie nakładać. Idea jednolitego patentu europejskiego powinna polegać na tym, że on zastępuje wszystkie inne dotąd prawa wyłączne. A tak nie będzie. Będzie wprawdzie istniał jeden urząd patentowy w Monachium, ale on będzie udzielał dwóch rodzajów patentów. Dlatego że patent europejski nie likwiduje tych dwóch pozostałych typów, o których wspomniałem. Ale to tylko jeden z problemów.

Jakie są inne?
Na jednolitym patencie europejskim tylko NFZ może stracić 2 mld zł w ciągu pięciu latS.S.: Drugi dotyczy kwestii językowych. Dotąd patent opisywano w języku urzędowym kraju, w którym go udzielano. Teraz natomiast stworzono sztuczny kompromis. Patenty będą opisywane po angielsku, niemiecku lub francusku. To będzie duże utrudnienie. Tak duże, że nawet Niemcy protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu tak długo, dopóki nie zgodzono się na ich język. I jest jeszcze trzecia kwestia, o której trzeba wspomnieć - kwestia naruszenia zasady, że pozwany w jakimkolwiek procesie może się bronić przed własnym sądem we własnym języku. Polska i inne państwa, nie wiadomo dlaczego, zgodziły się z rozwiązaniem, które może powodować, że sankcja spotyka przedsiębiorcę polskiego czy pochodzącego z innego kraju członkowskiego w sądzie, który będzie orzekał bez udziału stron i za granicą na podstawie dowodów dostarczonych w języku niemieckim czy francuskim, np. w Paryżu. Powstaje zatem wielki problem konstytucyjny, czy to nie narusza prawa do obrony i równego traktowania stron.
1 3 »
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Wyślij petycję do Premiera RP

+40 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sejna (gość)  •

Być może nie wszystko stracone. Wyślij petycję do Premiera RP - czasami zbiorowy sprzeciw może otrzeźwić rządzących.
http://patriotyzmekonomiczny.pl/2012/06/jednolity-patent-europejski-szkodzi-polskim-firmom-wyslij-petycje/

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zmęczony..

+58 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł P. (gość)  •

Jestem już tym zmęczony, Oni na to liczą...
Tak działają, taki mają plan. Zmęczyć, ogłupić i "wydoić".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Osiągnięcia PO są powszechnie znane:

+54 / -54

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malwersacja (gość)  •

1. Wzrósł podatek od obrotu nieruchomościami o 90% (z 10% na 19%)
2. Wzrósł podatek od materiałów budowlanych o 200% (z 7% na... 23%
3. Wzrósł podatek gruntowy w niektórych gminach o 1200% !! co spowodowało, że czynsz we własnościowych mieszkaniach kosztuje często ponad 700 zł
4. Zabrano zmarłym po 2000 zł pochówkowego
5. Wrosły ceny paliwa i wielu artykułów żywnościowych o kilkadziesiąt procent
6. Rozdmuchano administrację tuskowego dworu o 100.000 osób
7. Za PO wzrosło zadłużenie deficyt o około 70%
8. Tusk nie spełnił żadnej obietnicy wyborczej
9. Tusk podniósł podatek VAT o 4,5% (z 22% na 23%)
10. Dopiero co w TV poinformowano, że Tusk odbiera możliwość leczenia zębów w ramach wcześniej opłaconych składek zdrowotnych
11. Teraz zamach na ogródki działkowe
12. Za chwilę podatek katastralny.

Co wam przeszkadzało w rządach PiS ? Czy to, że dali wam becikowe, mieszkania za przysłowiową złotówkę, że człowiek czuł się bezpiecznie, były niskie podatki, niskie ceny, spadające zadłużenie, niskie bezrobocie, czy nieuchronne kary dla przestępców?

Wystarczyło po 2 latach sukcesu gospodarczego i socjalnego najwyższego w historii powojennej Polski dać PiSowi możliwość kontynuacji a nie pozostać w domu (51%) i spowodować, że sympatykom PO i SLD wystarczyło raptem 18,95% żeby rządziła Platforma Oszustów.

PO pozbawi głównie starszych Polaków możliwości rekreacji w centrach miast -- frajerów się wywłaszczy a miasto sprzeda grunty i podreperuje finanse. Przy okazji skarb państwa też zyska na tym procederze.

skomentuj

Taaa

+37 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WISNIA (gość)  •

Dobrze piszesz. Lista ta nie zawiera jeszcze kilku tysięcy przekrętów jakie odbywają sie w gminach, na szczeblach poszczególnych "rządowomianowalnych" stanowisk administracyjnych. AFERY HAZARDOWEJ NIE BYŁO! i tyle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Logicznie mysl

+57 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jarek (gość)  •

" Czy to, że dali wam becikowe, mieszkania" - rzad nic nie daje bo nic nie ma... prosze sobie to najpierw uswiadomic... Jezeli piszesz, ze rzad daje, mozesz spokojnie dopisac obok, ze rzad zabiera..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sami im pozwalamy

+45 / -44

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zwierz (gość)  •

Rząd może oddawać więcej lub mniej. Obecny zabiera coraz więcej, a daje coraz mnie. Gdyby obniżenie jakości "usług" wiązało się np. z obniżeniem podatków to co innego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Koniec demokracji

+55 / -51

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Darmozjady (gość)  •

Jak widzę tę badę pasożytów to robi mi się niedobrze. Po co tyle tego tałatajstwa??? Dlaczego tak potężne wynagrodzenia dla tych nierobów. To co się tam wyprawia do zmierzch demokracji.

odpowiedzi (0)

skomentuj