Menu Region

Dziś rusza unijna biblioteka cyfrowa

Dziś rusza unijna biblioteka cyfrowa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dziś zostanie uruchomiona pierwsza, unijna biblioteka cyfrowa. Na stronie www.europeana.eu znajdą się zeskanowane książki, manuskrypty, mapy, fotografie, arcydzieła europejskiego malarstwa, oraz archiwalne filmy. Na początek 2 miliony takich plików z całej Unii, choć z Polski niewiele.
Angielska Wielka Karta Swobód, dzieła Picassa, "Boska komedia" Dantego i filmy dokumentalne z najważniejszych wydarzeń XX wieku - to tylko niektóre pozycje w wersji cyfrowej dostępne w bibliotece. Zgromadzono w niej zbiory z prawie tysiąca organizacji kulturalnych z całej Europy.

Największy wkład w utworzenie Europeany miała Francja, skąd pochodzi ponad połowa zarchiwizowanych w sieci pozycji. Polska zaoferowała między innymi rękopisy Chopina, ale na razie jej udział jest skromny - zaledwie 0,1% wszystkich zbiorów pochodzi z naszego kraju.

Zasoby unijnej biblioteki cyfrowej to na razie 2 miliony dzieł i każdy będzie miał do nich swobodny dostęp. Szybko i łatwo będzie można przejrzeć na przykład Biblię Gutenberga, czy znaleźć dzieła Rembrandta bez konieczności wyjazdu za granicę. Do 2010 roku ma być 10 milionów zbiorów w sieci.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się