Menu Region

Imigranci na Wyspach częściej pracują na lewo

Imigranci na Wyspach częściej pracują na lewo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Hannah Strange "The Times"

Prześlij Drukuj
Z najnowszego raportu brytyjskiego rządu wynika, że Wyspy Brytyjskie nadal są atrakcyjne dla przybyszów z całego świata.
Imigracja netto (różnica między ludźmi napływającymi do Wielkiej Brytanii a tymi, którzy opuszczają Wyspy) wzrosła w ubiegłym roku o 20 proc. do 237 tys. Wprawdzie liczba osób przyjeżdżających do Zjednoczonego Królestwa na stałe spadła z 591 tys. w 2006 r. do 577 tys. w 2007 r., jednak w tym samym czasie liczba chętnych do opuszczenia kraju zdecydowanie zmalała z 400 do 340 tys.

Nowym zjawiskiem jest to, że liczba podań o pracę od obywateli ośmiu krajów przyjętych do Unii w 2004 r., w tym Polski, Węgier i Czech, spadła w trzecim kwartale br. o 36 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. O 31 proc. zmalała też liczba szukających zatrudnienia Rumunów i Bułgarów, których kraje wstąpiły do UE w zeszłym roku.

Minister ds. imigracji Phil Woolas twierdzi, że ludność kraju nie powinna przekroczyć 70 mln. W ub.r. Wyspy zamieszkiwało 61 mln osób. Nie ma jeszcze danych za rok 2008, jednak między lipcem a wrześniem tego roku grupa ubiegających się o azyl zwiększyła się o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Jednocześnie rośnie liczba osób wydalonych z Wielkiej Brytanii. W trzecim kwartale tego roku było ich 17,5 tys., 9 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W grupie tej znaleźli się m.in. zagraniczni przestępcy.

Zdaniem Woolasa liczba osób przyjeżdżających na Wyspy z zezwoleniem na pracę byłaby mniejsza o 12 proc., gdyby wprowadzono w życie nowy, punktowy system oceny kandydatów na imigrantów. Koncepcja ta opiera się na zasadzie, że tylko ci, których potrzeba na Wyspach, mogliby tam przyjechać do pracy lub na studia.

Ostatnie statystyki pokazują, że po początkowym okresie wzrostu po rozszerzeniu UE imigracja z Europy Wschodniej maleje. Połowa z tych, którzy po przyjęciu do UE nowych państw przyjechali na Wyspy, wróciła już do ojczyzny.

Tłum. Grzegorz Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się