Menu Region

Zwiad Sikorskiego w sprawie tarczy antyrakietowej

Zwiad Sikorskiego w sprawie tarczy antyrakietowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Minister Radosław Sikorski próbuje wysondować intencje nowej amerykańskiej administracji wobec przyszłości tarczy antyrakietowej w Polsce.
Wczoraj w Waszyngtonie podczas wystąpienia na forum Rady Stosunków Atlantyckich Sikorski po raz kolejny przekonywał do zasadności kontynuowania projektu. - Kraj, w którym stacjonują siły USA, nie jest zwykle obiektem napaści - mówił Radosław Sikorski. Goszczący w Stanach Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji nie może jednak spodziewać się jasnej odpowiedzi na pytanie, kiedy nowa amerykańska administracja przystąpi do realizacja zawartej w Warszawie umowy.

Barack Obama deklaruje, że tarcza jest potrzebna, jednak w obliczu problemów z amerykańską gospodarką wcale nie będzie spieszyć się z jej instalacją. Zwłaszcza że technicznie Ameryka i tak nie jest gotowa do zainstalowania antyrakiet pod Redzikowem. Według planów budowy instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach przygotowanych przez amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej (MDA) pierwsze prace budowlane mogłyby ruszyć pod Redzikowem późną jesienią 2009 r. lub wiosną 2010.

- Jeśli nawet umowa zostanie ratyfikowana pod koniec tego roku, to i tak nie będziemy w stanie umieścić w Polsce rakiet przechwytujących przed 2012 r. - mówi szef MDA gen. Henry Obering, dodając, że antyrakiety powinny być gotowe do działania w 2013 lub 2014 roku. Radar w Czechach będzie gotowy do 2013 r. Obering jest jednym z największych zwolenników powstania globalnej ochrony przed wrogimi rakietami zagrażającymi USA. Kilka dni temu zapewniał, że będzie gorąco namawiał Baracka Obamę do kontynuowania budowy tarczy. Także w Europie. Plan przedstawiony przez szefa amerykańskiej MDA jest jednak za bardzo optymistyczny.

Zakłada, że i Polska, i Czechy ratyfikują podpisane umowy o tarczy do końca tego roku. Wczoraj Miloslav Vlczek, rzecznik czeskiej Izby Poselskiej, poinformował, że czeski parlament nie zajmie się ratyfikacją umowy z USA o radarze tarczy, dopóki Barack Obama oficjalnie nie obejmie stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Minister Radosław Sikorski zapowiedział 7 listopada, że rząd polski niebawem przekaże do Sejmu pełny pakiet dokumentów, które pozwolą polskiemu parlamentowi zająć się ratyfikacją umowy z USA.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się