Menu Region

Naukowcy z USA i Rosji odkodowali genom mamuta

Naukowcy z USA i Rosji odkodowali genom mamuta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Naukowcy z Rosji i Stanów Zjednoczonych odkodowali genom mamuta właściwego, jedynego gatunku mamutów pokrytego gęstą sierścią. Specjalną publikację na ten temat zamieszcza prestiżowy tygodnik "Nature".
Genetycy pobrali DNA z włosów mamuta; kilka ciał tych wymarłych zwierząt zachowało się bowiem w dobrym stanie w syberyjskich śniegach. Odkodowana sekwencja nie jest kompletna, ale już wiadomo, że genom mamuta różni się od genomu słonia zaledwie o sześć dziesiątych procent. Potwierdza to bardzo bliskie pokrewieństwo tych gatunków.

Zdaniem naukowców, znajomość kodu genetycznego mamutów może pomóc w wyjaśnieniu zagadki wyginięcia tych zwierząt. Według niektórych ekspertów odkodowane DNA umożliwi też sklonowanie i wyhodowanie zdrowych mamutów. Większość genetyków zgadza się jednak, że przy obecnym stanie wiedzy i technologii jest to niemożliwe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się