Menu Region

Astronautka zgubiła swoją torebkę w kosmosie

Astronautka zgubiła swoją torebkę w kosmosie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anne Barrowclough "The Times"

Prześlij Drukuj
Heidemarie Stefanyshyn-Piper jest pierwszą kobietą, która odbyła spacer w kosmosie. I pierwszą, która zgubiła tam torebkę.
Kiedy we wtorek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautka przygotowywała się do naprawy ruchomego złącza, do którego przyczepiony jest panel baterii słonecznej, w jej torbie z narzędziami eksplodowała smarownica, a tłusty smar pobrudził kamerę do rejestrowania przebiegu prac i rękawice jej skafandra.

Kiedy próbowała uprzątnąć bałagan, torba z narzędziami wyślizgnęła jej się z dłoni. Kobieta mogła tylko bezradnie patrzeć, jak narzędzia odlatują w kosmos. - No, świetnie - mruknęła, uświadomiwszy sobie swoje położenie. Torebka okazała się jednym z największych przedmiotów zagubionych przez astronautę w kosmosie.

Na szczęście w pobliżu kręcił się zręczny facet, który uratował sytuację. Stephen Bowen, który wraz ze Stefanyshyn-Piper przeprowadzał tamtego dnia naprawy, miał swoją torbę ze smarownicą, szpachlą i rękawicami ochronnymi.

Miał też wystarczająco silny uścisk, dzięki czemu naprawy przebiegły zgodnie z planem. Astronauci podzielili się narzędziami Bowena i ukończyli zadanie w siedem godzin. - Mimo mojej wpadki odwaliliśmy kawał dobrej roboty - powiedziała Stefanyshyn-Piper po powrocie do stacji.

Jak się okazuje, nie była ona pierwszą astronautką, która podczas wykonywania zadania wypuściła z dłoni narzędzia. Już wcześniej podczas spaceru kosmicznego astronauci zauważyli przelatujący śrubokręt, ale byli za daleko, by go złapać.

- Nie mam pojęcia, skąd mógł się tam wziąć - powiedziała wtedy Stefanyshyn-Piper, która o znalezisku poinformowała kontrolerów misji. Na pewno nie z jej torby z narzędziami, bo wtedy jeszcze mocno ją trzymała. Gdyby nie zagubiona torba, siedmioosobowa załoga statku kosmicznego "Endeavour" mogłaby uznać swoją misję za bezbłędną.

Jak się przewiduje, samo oczyszczenie i konserwacja złącza zajmie astronautom większość czasu podczas wszystkich czterech spacerów kosmicznych. Przez ponad rok złącze było zablokowane, uniemożliwiając panelowi baterii słonecznych automatyczne podążanie za światłem.
Tłum. Lidia Rafa

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się