Na giełdach nadal nerwowe spadki

  Na giełdach nadal nerwowe spadki

  Łukasz Pałka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dobre dane o wynagrodzeniach w ubiegłym miesiącu, wzrost 0 9,8 proc. w skali roku tylko na chwilę poprawiły wczoraj nastroje inwestorów na warszawskiej giełdzie.
  Notowania spadały w ślad za europejskimi giełdami, na które cały czas napływają złe informacje o stanie gospodarek różnych krajów.

  Indeks 20 największych spółek na warszawskim parkiecie spadł wczoraj w pierwszej godzinie o ponad 4 proc. do poziomu 1,6 tys. pkt. Około 3 proc. leciały również notowania w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

  Traciły przede wszystkim banki - wśród nich najwięcej BNP Paribas na paryskiej giełdzie.
  Kurs akcji banku zniżkował wczoraj aż o 11 proc., czyli najwięcej od 1998 roku. Taki spadek spowodowały informacje o tym, że zapowiadane przejęcie przez BNP Paribas banku Fortis może wcale nie dojść do skutku.

  W Polsce po 3-4 proc. traciły banki Pekao i Getin. Mocno, bo o ponad 6 proc., spadały również notowania KGHM-u. Bardzo słabo wypadły również notowania Enei, która zadebiutowała na giełdzie w poniedziałek. Wczoraj kurs spółki energetycznej spadał nawet o ponad 8 proc.

  Nastroje inwestorów cały czas są złe, bo na świecie pojawiają się oznaki poprawy sytuacji gospodarczej. Na przykład według ostatnich danych ze Stanów Zjednoczonych ceny produkcji sprzedanej w USA w październiku spadły o 2,8 proc., podczas gdy analitycy oczekiwali spadków znacznie niższych, na poziomie 1,6 proc.

  Pocieszające okazały się tylko wczoraj dobre wyniki kwartalne koncernu Hewlett-Packard, dzięki czemu jego kurs skoczył na nowojorskiej giełdzie aż o 10 proc. Nie mijają jednak obawy o kondycję sektora motoryzacyjnego w Ameryce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo