Menu Region

Premier chce kupować gaz z Bliskiego Wschodu

Premier chce kupować gaz z Bliskiego Wschodu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dominiak

Prześlij Drukuj
Polska giełda jest w dobrej kondycji, a gospodarka szybko się rozwija. Taką wizję roztaczał podczas zakończonej wczoraj wizyty w Kuwejcie Donald Tusk.
Dzisiaj premier ma o tym przekonywać władze Kataru. Podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Tusk prowadzi również rozmowy o dostawach skroplonego gazu ziemnego drogą morską przez terminal w Świnoujściu.

Ta część negocjacji jest szczególnie ważna dla strony polskiej, bo aby uniezależnić się od Rosji, od 2014 r. mamy transportować co najmniej 2,5 mld m sześc. tego surowca statkami do gazoportu.

Aby projekt miał jednak ekonomiczny sens, już teraz musimy zagwarantować sobie umowy na dostawę gazu. Długoterminowe kontrakty są bowiem znaczne tańsze niż jednorazowe dostawy.

Kuwejt i Katar też mają z nami swoje interesy do załatwienia. Kuwejtczycy są zainteresowani polskim sektorem energetycznym, chemicznym oraz giełdą. Do prywatyzacji szykuje się chociażby Polska Grupa Energetyczna, której prezes wszedł w skład delegacji rządowej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że arabscy inwestorzy mogą nawet wyłożyć pieniądze na prywatyzację polskiej służby zdrowia. Szacuje się, że kontrolowane przez państwo fundusze inwestycyjne mają do wydania nawet 300 mld dol.

Te pieniądze pochodzą głównie z handlu ropą naftową. A może być ich jeszcze więcej, bo przez ostatnie pół roku jej ceny biły kolejne rekordy. Podobna sytuacja jest w Katarze, gdzie Tusk będzie dzisiaj kontynuował rozmowy.

Z pewnością arabskie fundusze nie będą bez końca trzymać pieniędzy na kontach, tym bardziej że trwający od roku kryzys finansowy to świetna okazja do zakupów.

Jednak eksperci nie przewidują, żeby zaraz po rozmowach Tuska Polskę zalały arabskie petrodolary. - Wizyta premiera pomoże jedynie zwrócić uwagę na nasz kraj, bo dla inwestorów liczą się konkrety, a nie kurtuazyjne rozmowy - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk z firmy Xelion.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się