Menu Region

Walka z piratami u wybrzeży Afryki Wschodniej

Walka z piratami u wybrzeży Afryki Wschodniej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Brytyjski wiceminister obrony podczas wizyty w Kenii określił porwanie saudyjskiego tankowca Sirius Star za nowy rozdział w historii piractwa u wybrzeży Afryki Wschodniej.
Wiceminister Bob Ainsworth powiedział, że porwanie statku daleko na pełnym morzu, a nie jak dotąd u wybrzeży Somalii, pokazuje coraz większe umiejętności żeglarskie i taktyczne somalijskich piratów.
Zdanie to podzielają eksperci brytyjskiej i amerykańskiej marynarki wojennej.

Napastnicy wypłynęli ponad tysiąc kilometrów na Ocean Indyjski i opanowali statek, przebywający na - jak się wydawało - bezpiecznych wodach. Teraz piraci prowadzą saudyjski tankowiec Sirius Star z uprowadzoną załogą w kierunku swojej bazy, somalijskiego portu Eyl. Na pokładzie są także Polacy.

Kolosalny tankowiec o wyporności prawie 320 tysięcy ton - trzykrotnie większy od największego amerykańskiego lotniskowca - ma w ładowniach jedną czwartą całodziennego wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej. Brytyjski wiceminister omawia w Kenii współpracę wojskową. Przy okazji przekazał także władzom w Nairobi ośmiu somalijskich piratów ujętych tydzień temu po napadzie na duński statek w Zatoce Adeńskiej. W pościgu za piratami obok brytyjskiego okrętu Cumberland wzięła udział rosyjska fregata "Nieustraszimyj".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się