Menu Region

Polskie sądy przyjazne dla interesantów?

Polskie sądy przyjazne dla interesantów?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała sondaż, który ma pokazać, czy polskie sądy są przyjazne dla interesantów. Fundacja wspólnie z prawnikami i socjologami opracowała ankietę, która do końca grudnia ma zostać przeprowadzona w co 10 sądzie okręgowym i rejonowym.
Sondaż zacznie się od przyszłego tygodnia w 40 losowo wybranych sądach. Jak mówi Joanna Lora z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pytania będą między innymi dotyczyły tego, czy z sądem możliwy jest kontakt telefoniczny, w drodze poczty elektronicznej i czy sąd oferuje wyczerpujące informacje.

Sondaż ma też ocenić budynek sądu: czy są w nim windy, usprawnienia dla niepełnosprawnych, czy na ścianach znajdują się tablice informacyjne.
Ocenie zostaną także poddane druki sądowe: wezwania, pouczenia, ponaglenia - czy są one zrozumiałe i nieskomplikowane. Ankieterzy sprawdzą również, czy sądy zapewniają podstawową pomoc dla interesantów, to znaczy, czy są tam dystrybutory z wodą i ogólnodostępne bufety.

Wyniki badania będą znane pod koniec roku. Helisńska Fundacja Praw Człowieka planuje, by na ich podstawie we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości opracować projekt zmian, dotyczący usprawnienia pracy sądów w ramach komunikacji na linii urząd-klient.

Więcej na ten temat w magazynie Polskiego Radia "Polska i Świat", w Programie Pierwszym o godzinie 22.00.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się