Menu Region

Cena paliwa dla diesli może znacznie wzrosnąć

Cena paliwa dla diesli może znacznie wzrosnąć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski, Mariusz Wachowicz

Prześlij Drukuj
Za dwa, trzy lata w Polsce może zabraknąć nawet 5 mln ton oleju napędowego w skali roku. W efekcie ceny tego paliwa mogą drastycznie pójść w górę - alarmują eksperci.
Braki na rynku będą wynikać z rosnącego lawinowo popytu na to paliwo. W ubiegłym roku zużycie ON w Polsce było ponaddwukrotnie wyższe niż na początku dekady. W tej chwili przekracza już 10 mln ton rocznie.

- Rosnący w ostatnich latach w Europie i Polsce popyt na olej napędowy wynika nie tyle z popularności samochodów z silnikami Diesla, ile z szybkiego tempa rozwoju gospodarczego. Firmy transportowe wykorzystują przede wszystkim to paliwo, więc w ostatnich latach mamy tzw. dieslizację - mówi Szymon Araszkiewicz, analityk rynku paliw z firmy e-petrol.

Jego zdaniem w najbliższych latach można spodziewać się nawet przejściowych niedoborów lub zakłóceń dostaw oleju napędowego.

Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zwraca uwagę, że w Polsce deficyt diesla występuje już od kilku lat. - Nasze rafinerie nie nadążają z produkcją. W tej chwili ok. 30 proc. oleju napędowego trzeba sprowadzać z zagranicy.

Spodziewamy się, że popyt na ON będzie nadal szybko rósł, choć już nie w takim tempie jak do tej pory - uważa Krzysztof Romaniuk. Szacuje, że w tym roku zapotrzebowanie na diesel będzie o 8 proc. wyższe niż w 2007 r. W przyszłym spodziewa się wzrostu 4-procentowego.

Tymczasem już od początku przyszłego roku stracimy możliwość dostaw ON zza wschodniej granicy, skąd pochodzi jedna trzecia naszego importu. Zaostrzeniu ulegną unijne normy co do zawartości siarki w dieslu.

- Większość paliwa z Rosji i Białorusi ich nie spełnia. Braki trzeba będzie uzupełniać paliwem z Niemiec, ale może to być trudne, bo tam także rośnie popyt na diesel - mówi Romaniuk. Jego zdaniem w najbliższych latach niedobory trzeba będzie uzupełniać z rafinerii, które powstają na Bliskim Wschodzie.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się