Menu Region

Zmarł twórca Kajka i Kokosza

Zmarł twórca Kajka i Kokosza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świrkowicz

Prześlij Drukuj
W sobotę w Sopocie po długiej chorobie zmarł Janusz Christa, jeden z najważniejszych twórców w historii polskiego komiksu. Miał 74 lata.
Był arcymistrzem komiksowego humoru. Na jego dowcipnych opowiastkach o parze dzielnych wojów toczących nieustanne potyczki z podłymi zbójcerzami wychowały się miliony Polaków (z wyżej podpisanym włącznie).

Choć pochodził z Wilna, niemal na całe życie związał się z Trójmiastem, gdzie jako rysownik postawił pierwsze kreski w marcu 1957 r.

Zastępy rodzimych komiksologów do dziś toczą zażarte spory, co było jego właściwym debiutem: komiksowa biografia Louisa Armstronga opublikowana w magazynie "Jazz", pierwszy odcinek drukowanej na łamach "Przygody" awanturniczej serii "Kukuryku" czy też zabawna miniaturka felinologiczna "Kichaś" w "Wieczorze Wybrzeża". Wszystkie trzy prace ukazały się bowiem w odstępie zaledwie kilku dni.

Znakomite przyjęcie pierwszych autorskich prób i uroki nadmorskiego klimatu szybko zainspirowały Christę do stworzenia swojego pierwszego bohatera z prawdziwego zdarzenia - parającego się żeglarskim fachem spryciarza Kajtka-Majtka.

Jego kolejne przygody, drukowane od 1958 r. w formie codziennych "pasków" na łamach dziennika, przyniosły autorowi sławę wykraczającą daleko poza trójmiejskie kręgi zapalonych fanów historyjek obrazkowych. W latach 1972-1990 polski rysownik stworzył blisko 20 tomów przygód Kajka i Kokosza

W 1962 r. rezolutny Kajtek dorobił się zwalistego kumpla Koka. Od tej pory, niczym przeteleportowani w PRL-owskie realia Flip i Flap, obydwaj bohaterowie dokazywali w najlepsze, przemierzając morza i lądy, rozwiązując zagadki kryminalne, a nawet wypuszczając się w przestrzeń kosmiczną.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się