Menu Region

Obama powinien uważać na Al-Kaidę

Obama powinien uważać na Al-Kaidę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tom Baldwin "The Times"

Prześlij Drukuj
Zdaniem przedstawicieli służb bezpieczeństwa amerykański prezydent elekt musi się przygotować na ewentualne uderzenie terrorystyczne.
Obawiają się oni "spektakularnego" zamachu w okresie przejściowym, gdy nowa administracja poznaje swoje obowiązki. Szef CIA generał Michael Hayden przyznał, że jest świadomy istnienia zagrożeń dotyczących owego okresu. Nie chciał jednak dzielić się z opinią publiczną żadnymi szczegółami na ten temat.

Prezydent George Bush podkreślał niedawno, że Stany Zjednoczone są narażone na atak terrorystyczny w okresie przekazywania władzy i na początku jej sprawowania przez nową ekipę .
Doradcy prezydenta Busha przypominają, że pierwszy atak Al-Kaidy na terenie USA - również na siedzibę WTC - nastąpił w 1993 r., zaledwie miesiąc po objęciu władzy przez Billa Clintona. Z kolei do próby ataku na lotnisko w Glasgow miało dojść tuż po przekazaniu urzędu brytyjskiego premiera Gordonowi Brownowi.

Zdaniem gen. Haydena działająca z baz na pograniczu Pakistanu i Afganistanu Al-Kaida pozostaje głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA. - Polowanie na Osamę bin Ladena pozostaje priorytetowym zadaniem CIA. Ponieważ szef Al-Kaidy jest dla swoich stronników ikoną ruchu, jego śmierć czy schwytanie miałyby istotny wpływ na ich morale - mówi Hayden.

Generał wskazał też, że służby zdają sobie doskonale sprawę z nowej taktyki terrorystów. Polega ona na rekrutacji nowych członków spośród osób wyglądem przypominających ludzi Zachodu. Chodzi o to, by nie zwracały one na siebie uwagi podczas ewentualnych kontroli na lotniskach.
Zaledwie kilka godzin po wypowiedzi szefa CIA nastąpił amerykański atak rakietowy na pakistańskie tereny, gdzie mieli przebywać terroryści. Zginęło w sumie 12 osób, w tym pięciu cudzoziemców. Tego typu uderzenia wzbudzają kontrowersje, a Islamabad twierdzi, że podsycają one nastroje antyamerykańskie i przyciągają ludzi do grup terrorystycznych.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się