Menu Region

Jeśli złoty, to najwyżej na 3 lata

Jeśli złoty, to najwyżej na 3 lata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Radzi Paweł Majtkowski

Prześlij Drukuj
Zamierzam właśnie zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.
Zamierzam właśnie zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Ponieważ będę go spłacać przez 30 lat, obawiam się o to, co stanie się z kredytem w momencie wejścia Polski do strefy euro. W jakiej walucie zaciągnąć dziś kredyt, by potem nie mieć problemów?
Andrzej J., Gdańsk

Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Expander:

Wybór waluty kredytu jest ważny w perspektywie wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty.
Gdy to nastąpi, kredyty w złotych zamienią się automatycznie w kredyty w euro, a te we frankach szwajcarskich pozostaną w oryginalnej walucie. Kredyty w złotych, które zamienią się w kredyty w euro, pozbawione będą ryzyka kursowego - bowiem Polacy także będą zarabiać już w nowej walucie.

Raty i kwota do spłaty zostaną przeliczone przy użyciu oficjalnego kursu wymiany złotego na euro.
Natomiast ryzyko kursowe w wypadku kredytów we frankach szwajcarskich zmniejszy się, bowiem wahania kursów franka wobec euro są mniejsze niż w wypadku złotego. Zatem dziś spokojnie możemy wybierać kredyty we frankach.

Tym bardziej że - jak pokazują doświadczania ostatnich lat - stopy procentowe w Szwajcarii pozostają niższe i stabilniejsze w porównaniu do tego, co dzieje się w strefie euro.

Kredyt z złotych opłaca się teraz zaciągać tylko w wypadku, jeśli zamierzamy go spłacić w czasie krótszym niż trzy lata. Kredyt walutowy obciążony jest bowiem spreadem, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty.

To właśnie z jego powodu szybka spłata kredytu walutowego się nie opłaca. Polacy wciąż będą się zadłużać głównie we franku.

Powód jest prosty - kredyty we frankach są znacznie tańsze od złotego. Średnie oprocentowanie kredytów w złotych wynosi 7,48 proc., podczas gdy kredytów w szwajcarskiej walucie 4,29 proc.LUK

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się