Menu Region

Olsztyn po referendum

Olsztyn po referendum

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Zakończyło się referendum w sprawie przedterminowego odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Trwa liczenie głosów, a wyniki powinny być znane przed północą.
Aby głosowanie było ważne, musiało wziąć w nim udział minimum około 36 tysięcy olsztynian. Gdyby okazało się, że nie ma wymaganej frekwencji, głosowanie byłoby nieważne i Małkowski pozostałby na stanowisku prezydenta. Nie mógłby jednak pełnić funkcji, bo zakazał mu tego sąd.

Jeśli wyborcy zdecydowali o odwołaniu Małkowskiego, stanowiska stracą także wiceprezydenci, a premier powoła w Olsztynie komisarza zarządzającego miastem. W ciągu trzech miesięcy odbędą się wybory nowego prezydenta.

Gdyby okazało się, że większość olsztynian głosowała przeciwko odwołaniu Małkowskiego, swoje mandaty straciliby radni i zostałyby przeprowadzone nowe wybory do rady miasta. Jednak wówczas Małkowski, mimo że formalnie pozostałby na stanowisku, nie mógłby pełnić funkcji, o czym zdecydował sąd.

Prokuratura zarzuca Małkowskiemu gwałt oraz molestowanie seksualne urzędniczek ratusza. Ponad pół roku prezydent Olsztyna spędził w areszcie. Mimo prokuratorskich zarzutów i apeli radnych nie chciał dobrowolnie ustąpić ze stanowiska. Dlatego radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się