Menu Region

Uczniowie narysowali szkolny rasizm

Uczniowie narysowali szkolny rasizm

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

1Komentarz Prześlij Drukuj
"Idź sobie", "baw się sama", "nie chodź za nami", "nie chcemy cię" - słyszy czarnoskóra dziewczynka od swoich rówieśników.
To kadr z komiksu poświęconego dyskryminacji narysowanego przez uczniów łódzkich podstawówek i gimnazjów. Album wydało w ubiegłym tygodniu tamtejsze Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży OKNA.

Dzieci w historyjkach miały opowiedzieć, z jakimi przejawami dyskryminacji spotykają się na co dzień. W 160 pracach opisały przede wszystkim rasizm wobec cudzoziemców, a także antysemityzm i dyskryminację osób chorych, otyłych i biednych.

Opublikowanych zostało 30 prac. Większość przedstawionych w nich sytuacji dzieje się w szkole. - To jest jak przyznanie się do winy i dowód na to, że szkoła nie jest wolna od dyskryminacji - mówi Karolina Marczak, socjolog i prezes stowarzyszenia OKNA.

Ogólnopolskich badań na temat dyskryminacji w szkole nikt nie opracował. Zjawisko próbowało zbadać jedno z kieleckich liceów. Przeprowadziło anonimową ankietę wśród 1200 uczniów z Kielc i okolic. Wyniki są zatrważające.

75 proc. badanych uczniów zerwałoby kontakt na Gadu-Gadu z rozmówcą, gdyby ten przyznał się do bycia homoseksualistą. Uczniowie brzydzą się też "innowierców" (uznali to słowo za zupełnie normalne). Pomoc w organizacji mszy prawosławnej to dla nich dużo gorsza kara niż np. zmywanie szkolnych podłóg przez tydzień. - Badania pokazują, że w polskiej szkole, mimo że funkcjonujemy już w społeczeństwie multikulturowym, nadal panuje dyskryminacja - mówi nam Marcin Kornat, redaktor naczelny antyfaszystowskiego pisma "Nigdy więcej".

O rasizmie wśród uczniów mówią wprost psycholodzy, z którymi rozmawiała "Polska", na co dzień pracujący w szkołach. - Najwięcej jest oczywiście ataków na uczniów pochodzących z innych krajów.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie zgadzam się z tym

+21 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

B. (gość)  •

W polskich szkołach nie jest aż tak źle. Mówię to z perspektywy ciemnoskórego obcokrajowca. Owszem, zdarzają się wyzwiska, ale nie ze strony tych, którzy mnie znają. Poza tym, znam rodzinę Ibata i wiem, że historia opisana jako zdarzenie dotyczące córki p. Ibata w rzeczywistości zdarzyła się ok. 25 lat temu, gdy córki jeszcze nie było na świecie... Na przyszłość: Proszę nie przekręcać słów wypowiedzianych przez pańskich rozmówców...

odpowiedzi (0)

skomentuj