Menu Region

Porady prawne ksiądz daje darmo

Porady prawne ksiądz daje darmo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Dobrzyńska

Prześlij Drukuj
Proboszcz zorganizował w swoim kościele biuro porad obywatelskich. Namówił do współpracy młodego prawnika, który udziela darmowych porad.
Wierni z parafii pw. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim nie muszą wydawać ani grosza na porady prawne. Proboszcz zorganizował w swoim kościele biuro porad obywatelskich. Namówił do współpracy młodego prawnika, który od miesiąca udziela ludziom darmowych konsultacji.

- Spodziewaliśmy się, że będzie duże zainteresowanie, ale nie aż takie - cieszy się ks. Grzegorz Chirk. - Wcześniej przychodziło do nas wiele osób, które szukały pomocy w trudnych sprawach. Odsyłałem ich do różnych instytucji, a stamtąd często wracali z niczym. Więc wpadłem na pomysł, by na plebanii utworzyć biuro oferujące pomoc. I to był strzał w dziesiątkę!

Porad prawnych udziela Robert Supeł, młody prawnik z czteroletnim stażem, na stałe zatrudniony w magistracie. Choć przyjmuje dwa razy w tygodniu, po dwie godziny, już udzielił porad ponad trzydziestu osobom. Najbliższe zapisy są dopiero na połowę grudnia. Trudno się dziwić, skoro w Tomaszowie stawka za poradę w kancelarii bez napisania pozwu zaczyna się od kwoty 100 zł.

- Zgłaszają się ludzie, którzy w większości pochodzą z biedniejszych rodzin i nie stać ich na adwokata - mówi Supeł. I tłumaczy: - Głównie interesuje ich prawo spadkowe i pracy. W dalszej kolejności są to zwykłe sprawy urzędowe, czyli napisanie jakiegoś wniosku lub podania. Pozwy i odwołania piszę nawet w domu, bo tych spraw jest tak dużo - mówi prawnik.

Przyznaje, że nie we wszystkich sprawach jest w stanie pomóc. - Pewna pani prosiła, żebym napisał odwołanie od decyzji sądu w sprawie spadkowej, ale okazało się, że termin odwołania minął już kilka tygodni temu - opowiada. - Inny pan też chciał napisać odwołanie mocno po terminie, ale miał zaświadczenie, że leżał w szpitalu. Napisałem pismo i mamy nadzieję, że sąd się do niego przychyli.

Pani Ania przyjechała po pomoc prawnika nawet spoza Tomaszowa. - Dowiedziałam się od znajomego, że w mojej dawnej parafii funkcjonuje taki punkt - mówi kobieta. - Mam trudną rodzinną sprawę. Chcę zapytać, czy jest szansa, by wygrać ją w sądzie. Prawnicy w kancelariach biorą pieniądze, ale nie zawsze powiedzą prawdę, tylko naciągają - narzeka pani Ania.

Do tej pory w małych miastach nie było pomocy prawnej przy parafiach. Tomaszowski proboszcz postanowił tak zadbać o wiernych wzorem kościołów w Warszawie. W 14 stołecznych parafiach punkty konsultacyjne mają studenci i absolwenci prawa zrzeszeni w Fundacji Akademia Iuris. Pomoc obejmuje sprawy z prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, rodzinnego i spadkowego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się